On aika ilmeistä, että ehdotus metropolihallinnoksi kaatuu, koska aika loppuu kesken. Sen säätämiseksi eduskunnan pitäisi pidentää istuntokautta nyt sovitusta 13.3. ‑takarajasta, eikä käytettävissä ole remontin takia edes istuntosalia.
Itse sisällöstä. Olen kannattanut vahvasti vahvaa metropolihallintoa, jonka olennaisena osana on, että kunnallisverojen kerääminen annettaisiin sille. Vasta kun rahat ovat yhteiset, syntyy yhteistä tahota ja osaoptimointi loppuu. Olen myös kannattanut, että maankäytöstä päättäminen ja joukkoliikenne annettaisiin metropolihallinnolle kokonaisuudessaan.
Nykyisessä ehdotuksessa joukkoliikenteen harjoittaminen (HSL) liitettäisiin metropolihallintoon, mutta kuntien osallistuminen tähän olisi vapaehtoista kymmenen kunnan osalta eli se sitoisi vain pääkaupunkiseudun kuntia. Suunnittele siinä sitten vaikka junaliikennettä.
Mutta maankäyttö. Antti Lindtman sanoi äsken radiossa, että metropolikaava toisi lisää asuntoja pääkaupunkiseudulle. Vaikka se olisi maakuntakaavaa tarkempi – Espoo haluaa sen olevan maakuntakaavaa väljempi – se ei voisi mitenkään pakottaa kuntia kaavoittamaan mitään. Ylempi kaava voi vain kieltää kaavoittamista. Asuntorakentamisen osalta se voi vain sanoa, mihin asuntoja ei saa kaavoittaa, mutta se ei voi käskeä kaavoittamaan niitä mihinkään. Maakuntakaavan tekeminenkin on oikeastaan pelkkää viheralueiden suunnittelua, koska olennainen tieto maakuntakaavasta on se, mihin ei saa rakentaa. Pelkän metropolikaavan perusteella ei rakennuslupaa voi hakea. Loogisesti ottaen metropolikaava siis estää, ei edistä asuntojen kaavoitusta. Jos ohjaavaa vaikutusta on, se voi perustua vain moraaliseen velvoittavuuteen.
Kuntien yleiskaavat ohjaavat kaavoitusta, koska ne on tehnyt sama taho, mutta jos helsinkiläisten äänin päätettäisiin, että Espoossa on kaavoitettava jotain, jota espoolaiset vastustavat, ei Espoolla olisi mitään velvollisuutta panna sitä toimeen. Tämän varmaankin espoolaiset ymmärtävät hyvin, mutta sama koskisi myös Helsinkiä: Ei Helsinginkään olisi velvollisuutta kaavoittaa vaikka Kivinokkaa, vaikka muu metropoli niin päättäisi. Metropolikaavalla olisi oltava rajoittamisen lisäksi jokin käskevä vaikutus, mutta se onkin sitten aivan eri asia, jota ei nyt esitetä.