Site icon

Vastaukseni Orpolle, osa 1

Pet­teri hyvä!

Sain sin­ul­ta tukun haas­tavia kysymyk­siä. En ole var­ma, oli­vat ne tarkoitet­tu min­ulle, mut­ta vas­taan nyt kuitenkin, oli­vat ne sen ver­ran mielenkiintoisia.

  1. Mitkä ovat ne keskeiset yhteiskun­nal­liset muu­tok­set, joi­ta seu­raa­van hal­li­tuk­sen pitäisi mielestänne saa­da aikaan?
  1. Yhdyt­tekö val­tio­varain­min­is­ter­iön 12.2022 esit­tämään tilan­neku­vaan Suomen taloudel­lis­es­ta tilas­ta ja julkisen talouden sopeut­tamis­tarpeesta? Sitoudut­teko val­tio­varain­min­is­ter­iön virkatyönä esit­tämään julkisen talouden tas­apain­ot­tamisen mit­talu­okkaan tule­val­la vaa­likaudel­la? Mil­lä keinoil­la olette valmi­ita tas­apain­ot­ta­maan julk­ista taloutta?

  1. Miten edis­täisitte vero­tuk­sen kan­nus­tavu­ut­ta? Mitkä ovat tärkeim­mät tavoit­teenne vero­tuk­sen kehittämisessä?

Hait­taverot ylös ja tuloverot alas mut­ta ehdot­tomasti tulon­jakoa kär­jistämät­tä. Hol­lan­ti teki näin vuon­na 2001 ja otti käyt­töön pienen perus­tu­lon tulon­jaon oikaisemiseksi.

  1. Olet­teko valmi­ita sitou­tu­maan siihen, että seu­raa­va hal­li­tus aset­taa julk­ista talout­ta vahvis­tavien työl­lisyys­toimien tavoit­teek­si 100 000 uut­ta työl­listä? Mitkä ovat tärkeim­mät keinonne julk­ista talout­ta vahvis­taviksi työl­lisyys­toimik­si? Mil­laisi­in keinoi­hin olette valmi­ita työ­markki­noiden uud­is­tamisek­si ja sopimisen vapau­den edistämiseksi?

Aina kan­nat­taa pitää rima korkeal­la. Kun jäl­jel­lä on lähin­nä niitä, joiden työkyvyssä ja osaamises­sa on toivom­isen varaa, ei ole real­is­tista, että heitä palkataan kovin korkea­palkkaisin töi­hin. Sik­si on varaudut­ta­va mak­samaan jonkin­laista tulo­tukea, sil­lä ei ole kovin houkut­tel­e­vaa men­nä töi­hin, jos tulot eivät yhtään nouse.

Min­un on vaikea ymmärtää, mik­si te siel­lä kokoomuk­ses­sa keuhkoat­te asum­is­tukea vas­taan. Se on sel­l­ainen köy­hän miehen mata­la­palkkatu­ki, jos­ta ei valu turhia ropo­ja niille, jot­ka eivät ole sen tarpeessa, kos­ka asu­vat isukin osta­mas­sa velat­tomas­sa omis­tusasun­nos­sa. Me itse asi­as­sa esitet­ti­in tämän käyt­töä Juhanan kanssa (muis­tathan tyypin, se oli joskus tei­dän ryh­mässä, nyt tuskailee Helsin­gin kaupungis­sa. Tosin sil­loin kun teimme tämän paperin, hän oli demari) ja VM nielaisi koukun. Nyt ovat asum­is­menot sen takia vähän nousseet, mut­ta se tekee  työn vas­taan­ot­tamis­es­ta kan­nat­tavam­paa — ja aut­taa kavere­itasi mak­samaan huonoa palkkaa myös kasvukeskuk­sis­sa. Jos kek­sit parem­man mata­la­palkkat­uen, niin siitä vain, mut­ta pelkään, että siitä tulee kalliimpi.

Tiedät var­maan, että kan­natan perus­tu­loa ja sen suo­maa mah­dol­lisu­ut­ta kieltäy­tyä suo­ranai­sista riis­totöistä ja ennen kaikkea, kos­ka se tukee pieni­palkkaisia, mut­ta perus­tu­lon on pitäisi olla hyvin niuk­ka. En hyväksy, että meil­lä on työvoima­pu­la-aloil­la korkeaa ansiosi­don­naista naut­tivia työt­tömiä. Ansiosi­don­naisen kestoa voisi lyhen­tää sen pituisek­si, jol­laisen muut Pohjo­is­maat ovat näh­neet järkeväk­si. Työt­tömille pitää tehdä myös työhön osoituk­sia. Se, että pitkäaikaistyöt­tömät pan­naan hake­maan min­is­ter­iöi­den kansli­apääl­likön tehtäviä, ei edis­tä oikein mitään.

Yri­tys­ten pitäisi saa­da tiedot työt­tömistä työn­hak­i­joista, jot­ta voivat tehdä heille työ­tar­jouk­sia. Tekoä­ly voisi olla työn­välit­täjänä aika hyvä. Kos­ka työt­tömil­lä on usein aika vähän työkoke­mus­ta, työl­lisyyt­tä voisi edis­tää, jos työssä ole­vat siir­ty­i­sivät työu­ral­la eteen­päin ja jät­täi­sivät entiset helpom­mat työn­sä työttömille.

  1. Miten vas­taisitte laa­ja-alaiseen työvoima­pu­laan Suomes­sa? Mil­lä keinoin lisäisitte kan­sain­välistä rekry­toin­tia työvoiman saatavu­u­den turvaamiseksi?

Jotkut ovat ehdot­ta­neet, että eläk­keel­lä  ole­vat saisi­vat työtä tehdessään veronalen­nuk­sen, kos­ka pro­gres­sio puree lisäan­sioi­hin niin ikävästi. Näin eläk­keel­lä ole­vana hal­li­tusam­mat­ti­laise­na otan riemul­la nuokin rahat vas­taan, jos vaik­ka maail­manympärys­matkalle pää­sisi. Meitä eläk­keel­lä ole­via hal­li­tusam­mat­ti­laisia on paljon ja monil­la on min­u­akin parem­pi eläke. Näin mei­dän kesken, pär­jäisin kyl­lä ilmankin. Lento­häpeän takia jäisi se maail­manympärys­mat­ka kuitenkin tekemättä.

En tiedä, hyväksyvätkö juris­tit tämän, mut­ta eläk­keel­lä oleville hoita­jille voisi täl­laisen vero­helpo­tuk­sen kohden­netusti antaakin.

Nyt kun SAK on myötäpuoluei­neen menos­sa oppo­si­tioon, voisi tarve­harkin­nan pois­taa. Ihmiset voisi­vat EU:n ulkop­uolelta päästää tänne töi­hin samoil­la ehdoil­la kuin EU:sta: töi­hin vaik­ka heti, mut­ta sosi­aal­i­tur­va aluk­si kotimaasta.

Ulko­maille voisi perus­taa rekry­toin­tikeskuk­sia. Ei mitenkään pahal­la, mut­ta yksi­tyiset yri­tyk­set oli­si­vat tässä ehkä val­tion vira­nomaisia parempia.

= = = =

Nyt pitää lähteä kon­sert­ti­in, ennen kuin te Riikan kanssa kiel­lätte kulttuurin.

Nuo kysymyk­set ovat sen ver­ran kimu­rant­te­ja, että en ehdi tänään enem­pää. Jatkan huomen­na tai ehkä sun­nun­taina. Sinähän pyysit vas­taus­ta vas­ta maanantaiksi.

Exit mobile version