Jätin tänään elämäni viimeisen vastalauseen valiokunnan mietintöön. Asia koski arvonlisäveron alarajan nostoa 8500 eurosta 10 000 euroon ja huojennusalueen ylärajan nostoa 22 500 eurosta 30 000 euroon. Vastalauseeni kuului lyhyesti
Valiokunnan mietinnössä ilmenevistä syistä johtuen katson, että hallituksen esitys tulee hylätä.
Myönnän, että tässä oli mukana vähän ilkikurisuutta. Tällaista tilaisuutta ei voinut jättää käyttämättä.
Arvonlisäveron poistaminen pienimmiltä yrityksiltä on kaikkien puolueiden, myös vihreiden ohjelmassa. Olenpa sitä minäkin esittänyt ihan oma-aloitteisesti. Verojaoston asiantuntijat käänsivät kuitenkin pään. Esitys on hyödytön niiden tavoitteiden kannalta, joita sillä ajetaan, haaskaa rahaa ja on hallinnollisesti hyvin raskas. Raskautta aiheuttaa juuri tuo huojennusalue, jossa verovuoden jälkeen jo maksettuja arvonlisäveroja palautetaan osittain hyvin monimutkaisten sääntöjen puitteissa takaisin. Näitä aika pienten rahasummien käsittelyä tekee ja neuvoo 30 verohallinnon virkamiestä. Harmaata taloutta torjuu 24 virkamiestä. Verohallinto esitti kompromissina alarajan nostamista 20 000 euroon ja huojennusalueesta luopumista kokonaan, mutta se taas tuotaisi hassun kannustinongelman siihen rajalle. Liikevaihtorajan ylittyminen eurolle voisi teoriassa (mutta vain teoriassa) maksaa 4800 euroa.
Kaikkien puolueiden ohjelmassa esitetään alaraja nostamista huomattavasti niin, että joku voi oikeasti ansaita elantonsa yrityksestä, joka on arvonlisäveroton. Tämä maksaisi paljon, mutta ei toisi juuri lainkaan työpaikkoja. On paljon tehokkaampia verotukia työllisyyden nostamiseksi. Käytännössä tämä johtaisi vain olevien yritysten pilkkomiseen. Kymmenen hengen kampaamosta saa arvonlisäverottoman pakkoyrittäjyydellä tekemällä jokaisesta kampaajasta oma yrityksensä. Ja voihan samalla henkilöllä olla näitä Minä Oy:tä kaksikin kappaletta.
Verojaosto päätyi yksimielisesti hylkäämään esityksen – tai ei oikeastaan hylkäämään, koska se olisi hallitukselle niin noloa – vaan päästämään sen raukeamaan. Tämä taas ei kelvannut ryhmänjohtajille, jotka käskivät viedä esityksen eteenpäin.
Verojaosto kirjoitti mietinnön, jossa perustellaan esityksen hylkäämistä, mutta pani sen ensimmäiseksi virkkeeksi, että hallituksen esitys on hyväksyttävissä.
Koska minulla on vähän aamuja, päätin pitää pääni ja kunnioittaa sitä tietoa, jonka olimme asiantuntijoilta saaneet. Vastalauseen tekeminen oli helppoa, koska hylkääminen oli seikkaperäisesti perusteltu mietinnössä. Sai verojaoston jäseniltä runsaasti kannustusta vastalauseen tekemiseen juuri tuossa muodossa.
Tämä on osa yleisempää poliittista ongelmaa, jota olen valaissut kirjassa Jäähyväiset eduskunnalle. Asioista päätetään sen perusteella, mikä näyttää hyvältä, vaikka tiedettäisiin, ettei se oikeasti ole hyvä.
Tässä meni taas 41 miljoonaa euroa Kankkulan kaivoon. Se on hyvä muistaa hallitusneuvotteluissa, joissa pitää sopia vähintään parin miljardin menoleikkauksista. Viimeisiä ja vaikeimpia leikkauksia saadaan kiittää tästä vaalitäkystä, koska ne helpot leikkaukset tehdään joka tapauksessa.