Site icon

Valtuusto hyväksyi Kruunuratikoiden kohonneet kustannukset

Kaupung­in­val­tu­us­tossa käsitelti­in tänään run­saat kak­si tun­tia Kru­unuratikoiden kohon­nei­ta kus­tan­nuk­sia ratikka­hankkeen osalta.  Esi­tys hyväksyt­ti­in ja kaik­ki pon­net hylättiin.

Aloite­taan hin­nas­ta. Alun perin han­kkeen piti mak­saa 259,2 miljoon­aa euroa vuo­den 2015 kus­tan­nus­ta­sos­sa, mut­ta se mak­saakin nyt 326 miljoon­aa euroa vuo­den 2020 kustannustasossa.

Vapaavuoren disinformaatio

Sopi­vasti ennen kun­nal­lis­vaale­ja pormes­tari Vapaavuori saat­toi julk­isu­u­teen tiedon, että kus­tan­nuk­set nousi­si­vat 800 miljoon­aan euroon. Se oli sumeilema­ton­ta dis­in­for­maa­tio­ta, sil­lä hän otti lasku­un mukaan kaik­ki muutkin han­kkeet, joi­ta toteutetaan samaan aikaan, mut­ta vaalien aikaan kaik­ki filun­ki on sal­lit­tua. Näi­hin mui­hin han­kkeisi­in kuu­luu muun muas­sa rantarak­en­t­a­mi­nen Hakaniemessä, mikä tuot­taa sinne 50 000 k‑m2 rak­en­tamis­mah­dol­lisuuk­sia ja Hakaniemen autoli­iken­nesil­lan uusimi­nen. Kum­mal­lakaan ei ole mitään muu­ta tekemistä ratikan kanssa kuin, että työ­maat kan­nat­taa toteut­taa samaan aikaan.

Kokoomus taas: autot ratikoiden sekaan

Selvää filunkia oli myös kokoomuk­sen ponsiehdotus:

Kaupung­in­val­tu­us­to edel­lyt­tää, että selvitetään mah­dol­lisu­ut­ta rak­en­tamisen aikana etsiä teknisiä ja toimin­nal­lisia ratkaisu­ja, joil­la sil­lan käyt­töastet­ta voitaisi­in kas­vat­taa esimerkik­si mah­dol­lis­ta­mal­la päästöt­tömille ja vähäpäästöisille ajoneu­voille sil­lan käyttö.

Tämä on tutkit­tu mon­een ker­taan. Kokoomus­laiset tietävät aivan hyvin, että tämä ei pelitä. Jos autot tuli­si­vat jonot­ta­maan ratikoiden sekaan, ratikka­matkus­ta­jien mat­ka-ajat piteni­sivät yhteen­las­ket­tuna mon­ta ker­taa enem­män kuin autol­la matkus­tavien mat­ka-ajat lyheni­sivät. Jos sil­taa leven­net­täisi­in autokaisto­jen ver­ran, sil­lan hin­ta nousisi merkit­tävästi. Suurin ongel­ma kuitenkin on, mihin ja mitä kaut­ta autot meni­sivät sit­ten, kun ne ovat saa­puneet Som­pasaa­reen. Ei sieltä ole mitään moot­toriväylää eteenpäin.

Suo­ras­taan hupaisa oli rajaus vähäpäästöisi­in autoi­hin. Iso- ja vähäpäästöi­nen auto vievät tilaa yhtä paljon.

Tyh­miä vai epäre­hellisiä? En pidä kokoomus­laisia tyh­minä. Kyl­lä he ymmärtävät, ettei tässä turhas­sa ja mon­een ker­taan tehdyssä selvi­tyk­sessä ole mitään järkeä. Mut­ta otolli­nen vaa­likar­ja ei tunne asi­aa niin hyvin, etteikö nielisi koukkua.

Tämä on syitä, mik­si olen aika kyl­lästynyt politiikkaan.

Selvästi kannattava hanke

Yksi tapa mita­ta liiken­nein­fran kan­nat­tavu­ut­ta kaupungeis­sa on kat­soa, kuin­ka paljon parem­man se tekee asuinalueesta, tässä tapauk­ses­sa Laa­jasa­lon ja Kru­unuvuoren ran­nan. Se taas näkyy asun­to­jen arvon ja maan arvon nousuna. Näin lask­ien tämä noin 330 miljoo­nan euron han­ke on erit­täin kan­nat­ta­va. Hyö­ty tulee nyt pääasi­as­sa asun­to­jen omis­ta­jille. Viivyt­tämäl­lä päätöstä han­kkeesta niin kauan, että val­taosa Kru­unuvuoren ran­nan ton­teista on ehdit­ty luovut­taa, kaupun­ki on menet­tänyt kym­meniä miljoo­nia euroja.

Jos tätä han­ket­ta ei olisi tehty, jotain muu­ta kallista olisi joudut­tu toteut­ta­maan.  Vai­h­toe­htona olisi ollut yli sadan miljoo­nan euron investoin­ti Hert­toniemen liiken­neympyrän tienoil­la. Lisäk­si metron kap­a­siteet­ti olisi täyt­tynyt, joten jonkin­lainen muu yhteys olisi ollut tarpeen.

Exit mobile version