Pormestaritentit ovat sujuneet kovin samanmielisesti. Suuria eroja ei ole saatu syntymään kuin retoriikalla. Helsingin kunnallispolitiikka on sen verran pitkälle kehittynyttä, että pääsuunnista ollaan yksimielisiä.
Se, mikä todella erottaa ja jolla on todellista merkitystä, on liikenne.
Edes liikenne ei erottele niin paljon kuin ennen, koska kokoomuskin on ymmärtänyt, että kaupunkirakenteen tiivistyessä uuden yleiskaavan mukana ei ole mahdollista säilyttää henkilöautojen kulkumuoto-osuutta niin suurena kuin se nyt on. Eivät mahdu. Siksi on kohtalainen yksimielisyys tukeutumisesta pikaratikoihin, joskin niiden rakentamisen aikataulusta on erimielisyyttä. Kysymys investointien rahoittamisesta on keskeinen.
Sen sijaan raju erimielisyys koskee sitä, millaisen ydinkeskustan haluamme. Pitääkö jatkaa linjalla, jossa jalankulkuolosuhteita on parannettu autoliikenteen kustannuksella. Tässä kokoomuksen ja vihreiden kannat eroavat täysin.
Joka vanhoja muistelee, sitä tikulla silmään. Haluaisin kuitenkin muistella, koska menneisyydestä voi oppia.
Autoilta on otettu tilaa jalankulkijoille Aleksilla, Yliopistokadulla, Kluuvikadulla, Mikonkadulla ja Keskuskadulla. Näillä on yhteistä se, että kokoomus on vastustanut niistä joka ikistä, mutta ei niiden toteuduttua mitenkään halua muistaa vastustaneensa niitä.
Tässä tilanteessa olemme nytkin. Kokoomus kyllä hyväksyy, että jalankulkuolosuhteiden parantaminen on sinänsä hyvä asia, mutta autoilta tilaa ei saa ottaa. Mistä sen sitten voisi ottaa? Taloja purkamalla?
Helsingin keskusta on nyt paljon parempi paikka. Se on paljon parempi myös elinkeinoelämän kannalta. Kun ihmiset viihtyvät, menestyvät myös kaupat ja ravintolat. Tämä kaikki on tapahtunut kokoomuksen kannan vastaisesti.
Aika paljon huonommin voisi Helsingin keskusta, jos olisi tehty niin kuin kokoomus on halunnut, ja jätetty kaikki edellä kuvatut kävelyalueiden laajennukset toteuttamatta. Se olisi myös taloudellisesti epäonnistunut. Kuka viihtyisi keskustassa, jossa jalankulkijan väistelisivät toisiaan kapeilla jalkakäytävillä ja jossa kadun ylittäminen edellyttäisi aina liikennevaloissa odottamista? Ratikat seisoisivat autoruuhkissa Aleksilla.
Nyt on esillä jalankululle varattujen alueiden lisääminen Mannerheimintiellä, aseman edessä ja Espalla. Näin tehdään keskustasta entistäkin parempi. Jopa Jan Vapaavuori ilmoitti vastustavansa niistä jokaista.
Helsingin liikennepolitiikan suunta ja kysymys keskustan jalankulkuolosuhteista ratkaistaan näissä vaaleissa.
= = = =
Espalla voisi leventää jalkakäytäviä vaikka heti yksinkertaisesti ottamalla parkkipaikat pois. Kukaan ei voi väittää olevansa niistä parkkipaikoista riippuvainen, koska ei voi suunnitella menemisiään olettaen, että voisi pysäköidä niihin. Paikan saa vain hyvällä tuurilla.