Site icon

Miksi subventoitu ydinvoimala ei edelleenkään ole hyvä ratkaisu

Luulin jo, että Kai Mykkäsen aja­tus pan­na sähkönku­lut­ta­jat sub­ven­toimaa ydin­voimaa olisi kuol­lut ja kuopat­tu ener­gia-alan asiantun­ti­joiden tyr­mät­tyä sen jok­seenkin yksimielis­es­ti, mut­ta tämän päivän Hesaris­sa yhteiskun­ta­suhde­jo­hta­ja Jami Arvola For­tu­mista yrit­tää herätel­lä aja­tus­ta henki­in uudestaan.

Ker­rataan nyt vielä. Jos yritämme puut­tua markki­noi­hin tasoit­taak­semme sähkön hin­nan vai­htelua, viemme kan­nat­tavu­u­den halvem­mil­ta markki­nae­htoisil­ta ratkaisuil­ta, ja lop­ul­ta kaik­ki kärsivät.

Kai Mykkäsen perustelu oli, että Suomeen tarvi­taan sähköstä vetyä valmis­tavia elek­trolyy­sere­itä, jot­ka halu­a­vat tasaista sähkön hin­taa, kos­ka ne halu­a­vat olla pääl­lä jatku­vasti. Vedyn valmis­tuk­sen ohel­la on kyse teol­lisu­u­den sähköistämis­es­tä, mut­ta käytetään esimerkkinä elektrolyyseriä.

Ajatuk­sen voi eristää niin, että mitä sähkö­markki­noille vaikut­taisi, jos For­tum rak­en­taisi 1000 MW:n ydin­voimalan ja jokin toinen yri­tys sen viereen 1000 MW:n elek­trolyy­serin. Kaik­ki ydin­voimalan tuot­ta­ma sähkö menisi tuo­hon naa­pu­ri­ton­til­la ole­vaan eletrolyy­seri­in. Jos ydin­voimalal­la ei olisi suun­nitel­tu­ja ja suun­nit­telemat­to­mia huoltokatko­ja, tästä yksiköstä ei tarvit­sisi johtaa edes yhdysjo­htoa val­takun­nan verkkoon. Kut­sun tätä yksikköä yrityspariksi.

Tuol­lainen yri­tys­pari ei vaikut­taisi sähkön hin­taan markki­noil­la mitään eikä siis myöskään sähkön hin­nan vai­htelu­un. Siitä ei olisi muille sen enem­pää hyö­tyä kuin hait­taa. Jos se on järkevä kokon­aisu­us, asian voisi toteut­taa yksinker­tais­es­ti niin, että vety­fir­ma ostaa kaiken ydin­voimalan tuot­ta­man sähkön ppa-sopimuk­sel­la. Hin­ta olisi var­maankin jotain 70 – 100 € MWH. Ei siihen ulkop­uolis­ten mak­samaa sub­ven­tio­ta tarvit­taisi, kos­ka ei se vaikut­taisi mitään ulkop­uolis­ten tilanteeseenkaan.

Jos tuo yri­tys­pari ei toi­mi ilman muiden mak­samaa sub­ven­tio­ta, han­ke ei tai­da olla järkevä. Min­ua vähän risoo jo nyt, että ulko­maiset yri­tyk­set käyt­tävät mei­dän tuulivoimaloita­mme ener­gian tuot­tamisek­si Kes­ki-Euroop­paan. Hai­tat meille ja hyödyt heille. Asia vain pahe­nee, jos mei­dän pitää sitä vielä sub­ven­toidakin tätä toimintaa.

Tähän voisi lopet­taa, kos­ka varsi­nainen pihvi on tässä, mut­ta mon­imutkaiste­taan vähän.

Monimutkaistetaan vähän

Olete­taan, että toisin kuin Mykkä­nen alun­perin esit­ti, tosi­asi­as­sa tuo vety-yri­tys voikin jous­taa tasais­es­ta sähkön käytöstään. Kun sähkön hin­ta nousee oikein korkeak­si, se voi pysäyt­tää pros­essin tai hidas­taa sitä ja myy­dä säästyneen sähkön hyvään hin­taan pörssis­sä. Kir­jataan var­maankin siihen ppa-sopimuk­seen, miten ydin­voimala ja vety­fir­ma jaka­vat tästä koitu­van voiton. Tämä mah­dol­lisu­us tekee siis yri­tys­parista kan­nat­tavam­man, joten on vaikea väit­tää, että sen takia sitä pitäisi muiden sähkönkäyt­täjien subventoida.

Mykkä­nen voi kuitenkin vielä int­tää, että myy­dessään sähköä pörssi­in yri­tys­pari hyödyt­tää mui­ta sähkön kulut­ta­jia, joten niiltä on perustel­tua vaa­tia yri­tys­par­ille sub­ven­tio­ta. Markki­na­t­aloud­es­ta tulee aika mon­imutkaista, jos täl­laisia hyö­tyjä ryhdytään rahas­ta­maan, mut­ta kään­netään nyt tämäkin kivi.

Mykkäsen väit­teen voi kumo­ta sil­lä, että kokon­aisu­us vie tehoa halvem­mil­ta tavoil­ta tas­apain­ot­taa sähkön hin­taa. Yksi syy on se, että kos­ka sähkön keski­hin­ta nousee siir­to­hin­taan sisäl­lytet­tävä ylimääräisen sub­ven­tiomak­sun takia, se tor­juu tapo­ja käyt­tää hyväk­si ilmaista sähköä. Moni kaukoläm­pöä tuot­ta­va yri­tys on rak­en­tanut sähkökat­tiloi­ta tuot­ta­maan ilmais­es­ta sähköstä läm­pöä. Sen ansios­ta niiden hakekat­tiloi­hin haaskau­tuu vähem­män met­sää ja luon­to kiit­tää. Sähkö ei nytkään ole ilmaista, kos­ka vaik­ka pörssi­hin­ta on nol­la, siir­tomak­su ja sähkövero pitää mak­saa. Tämän jäl­keen se olisi entistä vähem­män ilmaista. Kan­nat­taakin kään­tää tuulivoimalat tuuleen näh­den poikit­tain ja tehdä kaukoläm­pö haket­ta polttamalla.

 

Exit mobile version