Site icon

Selvitysmiesraporttini on julkaistu

Sain tänään luovute­tuk­si selvi­tys­ra­port­ti­ni “Sosi­aali. ja ter­veysmin­is­ter­iön hallinnon­alan laitosten tehtävät ja rak­en­teet sote-uud­is­tuk­sen ja maakun­tau­ud­is­tuk­sen tehtävien toteut­tamisek­si” luovute­tuk­si STM:lle.

Itse mietinnön voi lada­ta tästä.

Selvi­tyk­sessä esitetään 25 suositusta:

1.     Kehitetään käytän­töjä, jot­ka tuo­vat THL:n tutkimuk­sen lähem­mäs päätök­sen­tekoa niin, että tutkimus vaikut­taa eläväm­min päätök­sen­tekoon ja päätök­sen­teon ongel­mat enem­män tutkimuk­sen suun­tau­tu­miseen. Keinoina voivat olla sään­nöl­liset tapaamiset ja sem­i­naar­it sekä THL:n edus­ta­jien osal­lis­tu­mi­nen tapausko­htais­es­ti min­is­ter­iön osastokokouksiin. 

2.     Varmis­te­taan riit­tävä omara­hoi­tus THL:n osal­lis­tu­miseen kan­sain­välisi­in tutkimushankkeisi­in, joista osa rahoituk­ses­ta tulee esimerkik­si WHO:lta tai EU:lta.

3.     Kootaan kan­sain­vä­li­nen toim­inta STM:n hallinnon­alal­la yhteen kan­sain­väliseen keskukseen.

4.     THL:n tulee panos­taa sosi­aal­i­ti­etei­den ja talousti­etei­den väli­maas­toon sijoit­tuvaan tutkimuk­seen. Yhtey­den­pitoa Val­tion taloudel­liseen tutkimuskeskuk­seen tulee lisätä merkittävästi.

5.     THL:n tulee vahvis­taa yhteyk­siä aka­teemiseen tutkimuk­seen. Yht­enä keinona voisi­vat olla vak­i­tuiset tutkimussem­i­naar­it, jot­ka oli­si­vat avoimia alan aka­teemisille tutkijoille.

6.     Kovin yksi­tyisko­htaisen tuloso­h­jauk­sen sijas­ta STM:n tulisi voi­da toimia THL:ään päin pait­si kiin­teänä rahoit­ta­jana myös osta­jana. Vas­taavasti THL:n tulee kehit­tää toim­intat­apo­jaan niin, että sil­lä on valmi­udet vas­ta­ta nopeisi­inkin selvi­tyspyyn­töi­hin joko tutkimus­ta suun­taa­mal­la tai laitok­sen ole­mas­sa ole­vaa asiantun­te­mus­ta käyttäen. 

7.     THL:n taloudel­lista itsenäisyyt­tä lisätään niin, että se voi toimia liike­laitok­sen tavoin nykyisen juridis­en statuk­sen puit­teis­sa. Laitok­sen mak­sullista toim­intaa laa­jen­netaan ja kykyä vas­ta­ta tarvit­taes­sa nopeasti lisään­tyvään kysyn­tään parannetaan. 

8.     Muute­taan THL-lakia niin, että THL voi myy­dä mak­sullisia kon­sul­taa­tiopalvelu­ja kun­nille ja maakunnille. 

9.     Peruste­taan maakun­tien sosi­aali- ja ter­veyspalvelu­jen tutkimus­laitos Masote, jon­ka tehtävänä on tuot­taa tietoa sosi­aali- ja ter­veyspalvelu­jen tuot­tavu­u­den ja vaikut­tavu­u­den paran­tamisek­si. Laitos sijait­see viidel­lä yliopistopaikkakun­nal­la Helsingis­sä, Turus­sa, Tam­pereel­la, Kuo­pios­sa ja Oulus­sa, mut­ta sil­lä on yksi val­takun­nalli­nen johto. Helsin­gin toimip­is­teen tulee sijai­ta samoissa tilois­sa THL:n kanssa.

10.  THL:n tulee panos­taa huo­mat­tavasti maakun­tien toimin­nan audi­toin­ti­in tavoit­teena tuot­taa tietoa maakun­tien rahoituk­sen pohjaksi.

11.  Sote-huol­lon valin­nan­va­pau­teen liit­tyvien pelisään­tö­jen kehit­tämistä palvel­e­va tutkimus jär­jestetään THL:ssä yhteistyössä VATT:n kanssa. Toise­na vai­h­toe­htona on tämän tutkimuk­sen anta­mi­nen Masoten vastuulle.

12.  Valvi­ran tai sen seu­raa­jien vas­tu­ulle tulee seu­ra­ta sote-keskusten toim­intaa ja sitä, täyt­tyvätkö palvelulu­pauk­set kaikkien asi­akkaiden kohdalla. 

13.  THL:n tulee tehostaa ter­vey­den edis­tämistä koske­van tiedon tuot­tamista ja eri­tyis­es­ti sen jalka­ut­tamista. Esitän, että toimista ter­vey­den edis­tämisen tehostamisek­si tehdään jatkoselvitys.

14.  Sosi­aal­is­ten ero­jen tutkimuk­ses­sa pain­opis­tet­tä siir­retään syy- ja seu­raus­suhtei­den tutkimiseen ja inter­ven­tioiden vaikut­tavu­u­den arvioimiseen. 

15.  Pasi Moi­sion esit­tämästä sosi­aalipoli­it­tis­es­ta suun­nit­telumallista tehdään erilli­nen selvitys.

16.  Jo nyt kolmikan­tais­es­ti johdet­tu työter­veyslaitos siir­retään selkeäm­min työ­markki­na­jär­jestö­jen vas­tu­ulle. Työ­tur­val­lisu­uskeskuk­sen toim­inta yhdis­tetään työterveyslaitokseen. 

17.  Fimea ja Valvi­ra (tai sen työn jatka­ja) siir­retään uud­estaan saman min­is­terin alaisuuteen. 

18.  Mikäli val­tioneu­vos­ton yhteinen lupa‑, ohjaus- ja valvon­tavi­ras­to toteu­tuu riit­tävän laa­jana, pääosa Valvi­ran tehtävistä siir­retään tähän viras­toon. Nykyi­nen toimin­nan päällekkäisyys AVIen kanssa pure­taan niin, että nyky­is­ten AVIen STM-virkami­esten toim­inta alis­te­taan Valvi­ran työn jatka­jalle eli perustet­ta­van viras­ton STM-toimi­alalle. AVIen kiin­teä piir­i­jako pure­taan, jot­ta yksi henkilö voi tarvit­taes­sa ottaa vas­tu­un jostain eri­ty­isalas­ta koko maassa.

19.  Lääkin­näl­liset lait­teet siir­retään Valvi­ras­ta Fimeaan. 

20.  Fimean pää­toimi­paikak­si tulee Helsin­ki. Laitos jatkaa moni­toimi­paikkaise­na viras­tona. Lääke­hoito­jen arvioin­ti­toim­inta jatkuu Kuo­pios­sa samoin kuin muiden Kuo­pi­oon nyt siir­tynei­den noin 60 henkilön työ. 

21.  Kansal­lisen neu­rokeskuk­sen pää­toimip­iste sijoite­taan Kuopioon.

22.  Sote-tieto­jen avaami­nen tutkimus- ja muuhun hyö­tykäyt­töön toteutetaan valmis­tel­lun hal­li­tuk­sen esi­tyk­sen mukaisesti. 

23.  Laa­di­taan tieto­jen etäkäyt­töym­päristöä varten tieto­tur­val­lisen käytön pelisään­nöt, joiden nou­dat­tamista valvotaan jälkikä­teen niin, että kiin­ni­jäämis­ris­ki tieto­jen epäasial­lis­es­ta käytöstä on sat­apros­ent­ti­nen. Täl­laisen tutkimuskäytön osalta lupamenet­te­ly olisi selvästi nyky­istä kevyempi.

24.  Varaudu­taan uud­is­ta­maan lain­säädän­töä dis­rup­ti­ivis­ten inno­vaa­tioiden käyt­töönot­tamisek­si terveydenhuollossa. 

25.  Tehdään eril­lis­selvi­tys tiedon ja kon­sul­toin­tipalvelu­jen hin­noit­telu­pe­ri­aat­teista joko raja­tusti STM:n toimi­alueel­la tai laa­jem­min koko julkises­sa hallinnossa. 

Exit mobile version