Helsingin Sanomat kirjoittaa, että kerrostalojen rakentaminen hiipuu Helsingissä. Yhtenä syynä tähän esitetään, että kaupunki vaatii asuntojen keskikooksi 75 neliötä, jotta kaupunkiin tulisi myös perheasuntoja. Nämä eivät kuulemma käy kaupaksi. Pienille asunnoille olisi kyllä kysyntää.
Jos asunnot eivät mene kaupaksi, on hinta liian korkea. Olen täysin vakuuttunut, että isojenkin asuntojen kohdalla markkinahinta ylittää reippaasti rakentamiskustannukset. Tuo määräys on tehty vakavissaan eikä siitä olla tinkimässä. Helsingistä ei haluta sinkkujen kaupunkia. Se kannattaa ottaa huomioon, kun tekee tarjouksia tonteista.
YIT haluaa Hesarin mukaan Leppäsuolla asunnoista 9000 euroa neliöltä. Tällä hinnalla ei varmaan 150 neliön asunto todellakaan käy kaupaksi. YIT on maksanut tontista 2000 euroa neliöltä, joten se haluaa rakennuskustannuksille katetta 7000 euron verran. Se sisältää jo kohtuullisen yrittäjävoitonkin. En muista, onko tontti ostettu kaupungilta vai joltain muulta taholta, mutta halvalla se on mennyt, jos tuo 9000 euroa neliöltä on edes lähellä realismia. Vaikka kuinka prameasti rakentaisi, ei rakennuskustannuksiin saa upotetuksi yli 3000 euroa neliöltä. Erotus on voittoa.
Jos vaaditaan 7000 euron katetta rakentamiskustannuksille ennen kuin suostuu rakentamaan, voi mieleen tulla sellainenkin ajatus, että halutaan tukea hintatasoa rakentamista jäädyttämällä. Tontinluovutuksen ehtoihin on laitettava aikataulu rakentamiselle. niitä, jotka suostuvat rakentamaan jopa vain 5000 neliön katteella on jonossa odottamassa.
Huomattakoon, että Espoossa uusien asuntojen keskikoko on 91 neliötä.