Site icon

Näkökohtia työelämän uudistuksiin (2): valikoivuus työhönotossa

Hal­li­tuk­sen mukaan vaikea irti­sanomi­nen vähen­tää yri­tys­ten halu­ja palkata työn­tek­i­jöitä ja siten heiken­tää työl­lisyyt­tä. Voi olla tai sit­ten ei. Väitän, että Isom­pi merk­i­tys on sil­lä, että vaikea irti­sanomi­nen pakot­taa yri­tyk­set valikoivim­mik­si rekry­toin­neis­sa. Jos rekry­toin­nis­sa tehtyä virhet­tä ei voi kor­ja­ta, virhet­tä kan­nat­taa vält­tää hin­taan mihin hyvän­sä. Ei uskalleta palkata ketään, jon­ka kohdal­la mikään seik­ka viit­taa vähänkin riskiin.

Jos ajatel­laan vain työssä ole­vien oikeuk­sia, vah­va irti­sanomis­suo­ja on hei­dän kannal­taan hyvä asia, mut­ta se ei ole sitä yhtä var­masti hyvä asia niille, jot­ka eivät ole työ­paikkaa saa­neet. Eri­tyisen huono se on niiden kannal­ta, joil­la on jokin työan­ta­jaa huolestut­ta­va omi­naisu­us. Työ­nan­ta­ja ei voi edes kokeilla.

On tietysti koeai­ka. Usein ihan kelpo työn­tek­i­jä irti­san­o­taan koea­jan läh­estyessä lop­puaan var­muu­den vuok­si, kun vielä voi. 

Jos työn­tek­i­jä on joutunut irti­san­otuk­si edel­lis­es­tä työ­paikas­taan, irti­sanomisen syy voi olla yri­tyk­sen huonos­sa men­estyk­sessä, joka on   pakot­tanut vähen­tämän henkilökun­taa tai sit­ten syy on työn­tek­i­jässä. Kun ei voi tietää, varoo palkkaa­mas­ta irti­san­ot­tua. Katkok­set työhis­to­ri­as­sa ovat aina epäi­lyt­täviä, vaik­ka niil­lä voi olla aivan ymmär­ret­tävä syy.

Palkkaamiseen liit­tyvät riskit kan­nus­ta­vat pienyri­tyk­siä osta­maan palvelu­ja sen sijaan, että palkkaa­vat ketään  suoraan.

Ter­veysti­eto­ja ei kuulem­ma saa kysyä, mut­ta haas­tat­te­lu­ti­lanteessa yli­pain­oa ei voi olla näkemät­tä. Yli­paino voi olla työ­nan­ta­jan kannal­ta har­mi­ton tai sit­ten se voi ennus­taa sairaus­pois­saolo­ja tai kieliä luon­teen heikkouk­sista. Kun ei voi tietää, on varminta olla palkkaa­mat­ta. Sama kos­kee huonoa ihoa ja vaik­ka mitä muu­ta hyvän­sä. Rait­ti­il­lakin ulkonäkö voi viita­ta virheel­lis­es­ti alko­holin run­saaseen käyttöön.

Min­ulle on vaku­utet­tu, etteivät ter­veystiedot saa vaikut­taa palkkaamiseen. Kuitenkin aina, kun kaupung­in­val­tu­us­to val­it­see jonkun virkaan, päätös tehdään ehdol­la, ettei ter­veystarkas­tuk­ses­sa tule ilmi mitään ikävää. Eri asia?

Liian suuri valikoivu­us työhöno­to­ssa on kansan­taloudelli­nen ongel­ma, kos­ka se nos­taa tas­apain­o­työt­tömyyt­tä, piden­tää työt­tömyys­jak­so­ja, ajaa irti­san­ot­tu­ja pitkäaikaistyöt­tömyy­teen ja madal­taa ikään­tynei­den ja maa­han­muut­ta­jien työllisyyttä.

Edel­lisessä jut­tukokon­aisu­udessa käsit­telin syn­tyvyyt­tä. Irti­sanomis­suo­jal­la on vaiku­tus­ta siihenkin. Taloudelli­nen epä­var­muus on ratio­naa­li­nen syy vält­tää raskautta.

Exit mobile version