Site icon

Miksi Timo Harakka erotettiin

Olen pois­tanut tässä olleen tek­stin keskustel­tuani Timo Harakan kanssa. Tuon keskustelun jäl­keen käsi­tyk­seni tapah­tu­mien kulus­ta on seuraava:

Vihreän lan­gan talous jou­tui kuilun par­taalle kesäl­lä 1993 tapah­tuneen kaval­luk­sen takia. Yhtiön enti­nen toim­i­tusjo­hta­ja oli eron­nut kevääl­lä ja uusi oli tulos­sa syksyl­lä. Yhtiöl­lä on olta­va toim­i­tusjo­hta­ja ja nimes­imme erään työn­tek­i­jän vt. toim­i­tusjo­hta­jak­si. Se oli katas­tro­faa­li­nen virhe, kos­ka tämä kuvit­teli voivansa käyt­tää fir­man raho­ja kuin omi­aan. Siitä hänelle tuli vanki­latuomio, mut­ta yri­tys oli käytän­nössä konkurssissa.

Neu­vot­telin hal­li­tuk­sen puheen­jo­hta­jana yhtiölle lainan Posti­pankista talouden vakaut­tamisek­si. Toisin kuin muistin, Harak­ka oli oike­as­sa: laina todel­la tuli Vihreälle lan­galle lop­ul­ta Vihreän liiton kaut­ta. Puolue oli aset­tanut tälle lainalle ehto­ja, jot­ka koski­vat lehden sisältöä ja puolueen mate­ri­aalin julkaisemista siinä. Harak­ka ei kuitenkaan nou­dat­tanut tätä sopimus­ta puolue­jo­htoa tyy­dyt­täväl­lä taval­la. Puolue­jo­hto vaati vihreän lan­gan hal­li­tuk­selta toimen­piteitä, eli käytän­nössä Harakan erottamista.

Minä päätin, etten pane erot­tamis­vaa­timus­ta toimeen. En pitänyt itsekään hyvänä lehden muut­tamista puolueen tiedo­tuskanavak­si. Olin­han ollut lehden pää­toimit­ta­ja minäkin.  Päiväkir­jaani kir­joitin, että tämä var­maankin johtaa kevään yhtiökok­ouk­ses­sa siihen, että min­ut kor­vataan ja Harak­ka erote­taan sen jälkeen.

Sit­ten min­ul­la tuli riita Harakan kanssa jostain pien­estä talouteen liit­tyvästä seikas­ta, minkä poh­jal­ta päätin antaa perik­si Harakan irti­sanomisas­i­as­sa. Lehden talous oli ymmär­ret­tävästi min­ulle hyvin tärkeä asia. Min­un silmis­säni syy oli tässä sinän­sä pienessä talout­ta koskevas­sa riidas­sa, mut­ta isos­sa kuvas­sa se joh­tui vihreän liiton tyy­tymät­tömyy­destä Harakan toimit­ta­maan lehteen. Tuo talout­ta koske­va riita oli sinän­sä mitätön ver­rat­tuna siihen loveen, jon­ka yllä mainit­tu kaval­lus yhtiön taloudelle tuotti.

 

Exit mobile version