Tuohtuneena perussuomalaisten poliittisen valtiosihteerin nimittämisestä Supon johtoon kirjoitin X:ssä:
Äärioikeistolaiset puolueet eri puolilla Eurooppaa ovat noudattaneet samaa kaavaa: mennään hallitukseen talousoikeiston kanssa, annetaan sille kaikki mitä se ikinä osaa haluta ja vastineeksi vallataan turvallisuuskoneisto ja lehdistö ja rajoitetaan kansalaisoikeuksia
Johonkin tuo viesti osui, koska siitä on tykätty 1700 kertaa ja retwiitattu 300 kertaa. Silti vähän kadun sen julkaisemista, koska olin päättänyt pysyä erillään identiteettipoliittisesta keskustelusta. Ongelmana on, että 280 merkissä joutuu julistamaan eikä voi perustella.
Moni ilmoitti pettyneensä siihen, että olen luiskahtanut salaliittoteorioiden puolelle. Niinpä kerron, mitä ajattelen Suomen vaarasta suistua Unkarin tielle ja masentavasta poliittisesta tilanteesta yleensä.
Twiitissäni esitetty kaava on toistunut moneen kertaan muun muassa Saksassa, Italiassa, Puolassa ja Unkarissa. Pahoin pelkään, että näin käy myös Trumpin USA:ssa.
En kuitenkaan usko, että kyse on tietoisesta suunnitelmasta. Voi olla, että jotkut höyrypäät ovat tällaisia suunnitelmia piirustelleet, mutta ei heillä ole valtaa niitä toteuttaa. Trump on kyllä suunnitellut. Kehitys johtuu yksinkertaisista lainalaisuuksista.
Yksinkertaisten sanottuna pääoma tekee liiton anti-intellektuaalisen, yleensä matalasti koulutetuilta kannatuksensa saaneiden kanssa, eurooppalaisen terminologian mukaan äärioikeiston kanssa, mutta sanotaan heitä nyt vaikka kansalliskonservatiiveiksi, koska sitä nimitystä he Suomessa itse itsestään käyttävät.
Kansalliskonservatiivit saavat tukensa asemaansa menettäneiltä, yleensä miespuolisilta duunareilta. Oman etunsa vastaisesti he antavat pääomaa edustavalle oikeistopuolueelle periksi talouden osalta kaikessa, jotta saisivat valtaa niissä asioissa, jotka ovat heille tärkeitä. Yhdysvalloissa Keski-Lännen ”white trash” tukee republikaanien pyrkimyksiä tehdä rikkaista vielä rikkaampia, mikä on tietysti vähän outoa.
Suomessa perussuomalaiset ovat menneet omassa talouspolitiikassaan selvästi kokoomuksesta ohi oikealta. Se ei näytä enää olevan edes vaihtokauppaa kokoomuksen kanssa. Se johtuu tuskin halusta kasvattaa tuloeroja heidän omien kannattajiensa tappioksi. Pikemminkin kyse on uskomisesta yksinkertaisiin totuuksiin myös kansantalouden tasolla.
Yksinkertaiset totuudet ovat puolueen ydintä. Kyse on ihmistyypistä. Maailma on monelle tuskastuttavan monimutkainen. Valitettavasti vain yksinkertaiset totuudet eivät ole totuuksia vaan valheita.
Lopputuloksena Purran-Orpon hallituksesta on Suomen muuttuminen toisaalta eriarvoisemmaksi ja toisaalta kulttuurivihamielisemmäksi tai sanotaanko anti-intellektuaalisemmaksi. Se on hyvin surullista, eikä tiedä hyvää maamme tulevaisuudelle. Uuden kehittäminen sujuu paljon paremmin moniarvoisessa liberaalissa ympäristössä.
Talouden kääntäminen jyrkästi oikealle on kokoomukselle niin tärkeätä, että tinkivät omista periaatteistaan kulttuurin ja arvoliberalismin osalta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on myös muuttunut sellaiseksi, että tämä periksi antaminen ei ole edes vaikeata.
Erityisesti suren suomalaisen kulttuurin kohtaloa. Miten puolue voi väittää itseään kansallismieliseksi ja sitten ottaa vihollisekseen kotimaisen kulttuurin tyyliin, ”Suomessa on jo maalattu tarpeeksi monta taulua”.
Suomea vaivaa paha aivovienti ulkomaille. Se voi voimistua matkalla Unkarin tielle.
Perussuomalaiset ovat nyt kääntäneet tykistönsä lehdistönvapautta ja siinä sivussa Yleisradiota vastaan. Huolestuttavia puheenvuoroja on esitetty tuomioistuinten riippumattomuudesta. Kokoomus ei tue heitä tässä, mutta ei vastustakaan vaan pysyy vaiti. Kuinka pitkälle he antavat Suomen luisua kohti Unkarin tietä vain saadakseen talouspolitiikkaa oikeistolaisemmaksi?
Politrukki Supoa johtamaan
Kirjoitukseni kirposi perussuomalaisten Juha Marteliuksen valinnasta Supon päälliköksi. Martelius saattaa olla ihan pätevä. Siitä ei ole kyse. Supon päälliköksi ei pidä valita eturivin poliitikkoa samasta syystä kuin ei korkeimman oikeuden tuomariksikaan. Mikään ei ole niin puoluepoliittinen kuin poliittinen valtiosihteeri. Tai no, Valpon apulaisjohtajaksi valittu Suomen kommunistisen puolueen puheenjohtaja Aimo Aaltonen oli ehkä piirun verran vielä poliittisempi. On tehtävään ennenkin valittu ihmisiä puoluepoliittisilla perusteilla. Kekkonen halusi oman miehensä.
Jääviyttä tässä tuottaa, että Supon kotimaiset asiakkaat ovat lähinnä äärioikeistolaisia. Monilla on kytkentä perussuomalaisiin tai johonkin sen lukuisista spin-offeista. Tulevatko puoluetoverit painostamaan tässä Marteliusta?
Syyttävä sormi kohti demareita
Kaikki tämä tarkoittaa, että Suomi on menossa suuntaan, jota en koe omakseni. Tästä on helppo syyttää kokoomusta, mutta minä syyttäisin myös demareita. Vasemmistoliittoa en viitsi edes syyttää, koska en ole puolueelta paljon odottanutkaan.
Demareiden politiikka on luisunut kovin höttöisen vasemmistopopulistiseksi. Sanna Marin teki giganttisen virheen panemalla ennen vaaleja kaiken yhden kortin varaan: joko hän itse jatkaa pääministerinä tai demarit mököttävät oppositiossa.
Demarit ja Vasemmistoliitto ovat luisuneet katteettomaan populismiin, koska niiden unelma on rikki. Se meni rikki 1990-luvulla, kun kehitys käänsi selkänsä hyvätuloisille duunareille. Sen jälkeen ei ole löydetty uutta toimivaa yhteiskunnallista strategiaa.
Kokoomuksen liittoutuminen perussuomalaisten kanssa tekee Suomesta huonon paikan elää, mutta ei kokoomukselle myöskään annettu vaihtoehtoja. Itse vähän harmittelin, etteivät vihreät irtaantuneet Marinin rintamasta – varsinkin kun Marin yritti kaikin tavoin tuhota vihreitä ja onnistui siinä aika hyvin.
Olisi onnellisempaa, jos tätä maata johdettaisiin kokoomuksen sivistyssiiven ja vihreiden muodostaman rungon voimin, kuten de facto Helsinkiä. Sellainen oli mahdollista vielä seitsemän vuotta sitten, mutta ei ole oikein enää, kun vihreiden kannatus on kadonnut.
Katsotaanko, johdetaanko Helsinkiäkään näin kunnallisvaalien jälkeen. Kokoomuksessakin on haluja muuttaa politiikkaa konservatiiviseen suuntaan.
Keskustankin toivoisi joskus taas virkoavan toimintakykyiseksi puolueeksi. Hieman on vaikeaa saada Suomessa enemmistöä järkevälle ja toimintakykyiselle hallitukselle.
Tilanne voi lukkiutua jo senkin vuoksi, että avarakatseiset ihmiset jättävät kokoomuksen ja puolue persuuntuu pysyvästi.
Toivoa kuitenkin on. Ihmisistä kolmannes on auktoriteettiuskoisia, siis konservatiivisia. Kaksi kolmannesta siis ei ole.
Oikeastaan ainoa toivo on, että demarit palaavat toimintakykyiseksi puolueeksi. Se ei ole mahdotonta. Myös moni demari haluaa sitä.
[Viimeinen kappale lisätty]