Esityslistaan pääsee tästä.
Merirastilan tiivistyskaavaluonnos
(Pöydältä)
Kaavaluonnos on epävirallinen asiakirja. Tässä kokouksessa ohjeistamme varsinaisen kaavan tekemistä. On paineita vähän rajata rakentamisaloja. Selvitetään, voisiko sen tehdä menettämättä kovin paljon kerrosalaa.
Periaatteet toimistojen muuttamisesta asunnoiksi
Pöydältä.
Ehkä me annamme tämän mennä kehotuksin seurata tilannetta. Uudet päättäjät päättävät tästä uudestaan puolen vuoden kuluttua.
Kanavakatu 14 huoltoasema korvataan hotellilla
Kaava liittyy Katajanokan valtavaan pysäköintihalliin ja sen sisäänajoon. Kaupungin omistama tontti, joten rahaa tulee taas.
Aromikujan asemakaavaehdotus
Pauligin aika kolossaalinen kaavahanke, jossa Vuosaareen tulee korkeita tornirakennuksia.
Kontulan keskus, tarkistettu tiivistämiskaava
Tämä oli lausunnoilla ja tulee nyt takaisin päätettäväksi. Suuria muutoksia ei esitetä. Kontulan metroaseman äärelle kohtalaisen tehokasta rakentamista. Kaavaa jouduttiin kustannussyistä vähän huonontamaan, mutta minkäs teet.
Lausunto Uudenmaan vaihemaakuntakaavan Östersundomin alueen kaavaehdotuksesta
Östersundomia on suunniteltu yleiskaava edellä niin, että maakuntakaava peesaa yleiskaavaa. Nyt yleiskaavan osalta on tehty uusia tarkennuksia ja maakuntakaava on esimerkiksi metrolinjauksen osalta vähän jäljessä
Raide-Jokerin liikennesuunnitelmat Viilarintiellä ja Itä-Keskuksessa
Aika teknisiä ratkaisuja, jotka vaikuttavat ongelmattomilta.
Pääskylänkadun liikenteellinen selvitys
On tutkittu, voitaisiinko Pääskylän kadulta ja Itäväylältä tuleva liikenne päästää samassa valovaiheessa Sörnäisten rantatielle ja päädytty siihen, että ei voi. Näissä asioissa luottamusmies ei voi kuin luottaa, koskqa tämä edellyttää simulointiohjelman käyttöä, eikä sitä ole kuin virkamiehillä.
Asukaspysäköinnin hinnan korottaminen ja alueen laajentaminen
Tarkoitus on, että hinta joka on nyt 22€/kk, nousisi vuosittain kahdella eurolla ja olisi vuonna 2021 30 €/kk. Etelä-Haagassa. Lauttasaaressa ja Munkkiniemessä hinta olisi puolet tästä.
Töölössä kannattaisi nostaa enemmänkin, koska lupia on nyt paljon enemmän kuin paikkoja ja hinta vaikuttaa lupien määrään selvästi. Osissa Helsinkiä ollaan jo nyt tasapainotilanteessa, jolloin painetta maksun korottamiseen ei ole. Hinta pitäisi siis eriyttää kaupunginosittain.
Asukaspysäköintiä esitetään myös laajennettavaksi Munkkivuoreen, Niemenmäkeen, Etelä-Haagaan ja Kivihakaan.
Poikkeamishakemus Ratakatu 9
Aallon arkkitehtitoimiston vanha ja tulipalossa vähän siipeensa saanut toimistorakennus muutetaan asuinkäyttöön.