(Esityslistaan tästä)
Pikkusuonkujan ympäristön suunnitteluperiaatteet
Tyhjälle alueelle suunnitellaan matalia kerrostaloja, joiden asujaimisto vastaa MA-ohjelman jakaumaa. Suomeksi tämä tarkoittaa, että sinne tulee myös kaupungin vuokrataloja. Nykyiset asukkaat vastustavat, koska ”alueen luonne muuttuu”.
Koko Helsingin luonne muuttuu, kun tänne ahdetaan neljännesmiljoona asukasta lisää.
Suuresti arvostamani Antti Blåfield on kertonut, että kaupunki ei kuuntele asukkaiden mielipidettä. Hän on toisaalta myös valittanut, että erilaiset nimbyt estävät rakentamista. Näiden kahden mielipiteen kesken toivoisi jotain rajanvetoa.
Yhteiskäyttöautojen pysäköintipaikat
Kaupunginhallitus palautti asian lautakunnalle. Lautakunnan aiempi päätös olisi merkinnyt koko toiminnan lopettamista Helsingissä, mitä kaupunginhallitus ei pitänyt hyväksyttyjen tavoitteiden mukaisena. Nyt esitetään uudestaan, että kiinteät paikat säilyvät (vrt. taksitolpat), mutta ne avataan muillekin yrityksille kuin CityCarClubille.
Kilpailu on hyvä asia, mutta toisaalta tällainen järjestelmä toimii sitä paremmin, mitä isommat ovat toimijat. Siksi olisi toivottavaa, että nämä yritykset voisivat jotenkin verkottua niin kuin taksiautoilijatkin eli että niillä olisi yhteinen tilausjärjestelmä. Ja olisi hyvä, jos toiminta laajenisi muuallekin maahan.
Eniten tarvitsisin autoa, kun olen menossa maakuntaan, vaikkapa Pirkanmaalle. Pitäisi voida mennä junalla Tampereelle ja autolla loppumatka.
Kivihaan tiivistyskaava
[Nolo kirjoitusvirhe korjattu]
Tämä oli lautakunnassa aiemmin, eikä sitä ole lausuntojen vuoksi muutettu. Lautakunta muutti määräystä niin, että ikkunoiden ei tarvitse olla alkuperäisellä tavalla tehtyjä, vaan alkuperäisen näköiset riittävät. Alkuperäinen tapa kun ei ole mahdollista ainakaan kotimaisesta puusta, joka kasvatetaan nykyisiin hötöksi, ettei se kestä säätä.