EU:n elämänhankaloittamisviranomaiset vaativat Suomeakin yhtiöittämään kaikki kunnalliset toiminnot, jotka toimivat markkinoilla. Tämä ei tarkoita vain satamia ja energialaitoksia, vaan se voi tarkoittaa myös kunnan terveyskeskuksessaan antamia työterveyspalveluita vapaaehtoisen työterveyshuollon osalta. Tämä on kyllä aika typerää. Ongelmana on, että monissa EU-maissa ei ole julkista terveydenhoitoa lainkaan, vaan on pakollinen sairausvakuutus ja yksityiset palvelut. Tulee hyvin kalliiksi, mutta jonoja ei toisaalta ole. Meidän kannaltamme ongelma on, että EU:ssa ei ymmärretä verorahoitteista terveydenhuoltoa.
Pienille kunnille tuo yhtiöittämisvaatimus on jokseenkin typerä, koska terveyskeskusta ei toisaalta voi yhtiöittää, jolloin kahta työrterveysasiakasta varten on perustettava oma organisaatio.
Isojen kuntien osalta yhtiöittäminen voisi helpottaa työterveyspalvelujen myymistä. Yritykset ostavat työterveyshuoltona sairaanhoitopalveluja vapaaehtoisesti, koska eivät halua työntekijöiden käyttävän tuntikaupalla työaikaa terveyskeskusvastaanotoilla. Terveyskeskuksiin näitä potilaita ei voi ohjata, koska olisi epätasa-arvoista, että maksavat potilaat menevät jonon ohi. Tasa-arvoista taas on, että viereen perustetaan lääkäriasema ja he menevät sinne.
Entä jos yhtiöitettäisiin työterveyshuolto niin, että osa terveyskeskuslääkäreistä työskentelisi osapäiväisesti tämän yrityksen palveluksessa? Yhtiöllä olisi oma ajanvaraus. Jos esimerkiksi Helsinki palkkaisi kymmenen terveyskeskuslääkäriä lisää ja 30 terveyskeskuslääkäriä olisi kolmasosan työajastaan työterveyshuollon puolella, saataisiin tilankäytössä synergiaetuja ja terveyskeskuslääkärien työnkuva monipuolistuisi.