Esitys liikenneinvestoinneiksi
Kaikki muu meni esitysten mukaan, paitsi esitys liikenneinvestoinneiksi. Niissäkin vuoden 2014 esitys meni esityksen mukaan, mutta muut väännettiin raamiin, kun kerran oli käsketty. Raami on tässä tapauksessa 97 miljoonaa euroa/vuosi. Tätä voi verrata vaikkapa siihen, että Veturitie yksinään maksaa 140 miljoonaa. Samalla lähetimme viestin kaupunginhallitukselle, ettei tässä raamissa ole mitään järkeä. Näin se meni pöytäkirjan mukaan:
Kaupunkisuunnittelulautakunta hyväksyi yksimielisesti puheenjohtaja Rautavan tekemän ja varapuheenjohtaja Soininvaaran kannattaman vastaehdotuksen:
Kaupunkisuunnittelulautakunta päätti hyväksyä liikenneinvestointien talousarvio- ja investointiohjelmaehdotukset lähetettäviksi kaupunginhallitukselle vuoden 2014 talousarvion ja vuosien 2015–2018 investointiohjelman laatimisen pohjaksi. Vuosien 2014–2016 osalta investoinnit muutetaan pöytäkirjan liitteeksi lisättävän taulukon mukaisesti siten, että liikenneinvestointien kokonaismäärä on vuositasolla 97 miljoonaa euroa. Samalla lautakunta toteaa, että liikenneinvestointien karsinta investointikaton edellyttämään 97 miljoonaan euroon tarkoittaa käytännössä Kalasataman, Pasilan ja Kruunuvuorenrannan alueiden toteutuksen merkittävää hidastumista vuoden 2016 loppuun asti. Katuverkon toteutuminen viivästyy suunnitellusta ja Pasilassa mm. Veturitien toteutus siirtyy. Tämä tarkoittaa myös, että sitovia asuntotuotannolle asetettuja tavoitteita ei saavuteta, sillä korvaavien kohteiden osoittaminen tarvittavassa mitassa on mahdotonta. Projektialueiden investointeja tulisikin lautakunnan mielestä tarkastella investointikaton ulkopuolella siltä osin kuin projektialueelta kaupungille syntyvät tuotot kattavat infrastruktuurin kustannukset (nettoperiaate).
Tekisi mieli sanoa, että mitäs minä sanoin. Olin aikanaan neuvottelemassa budjettiraamista, johon siis tuli myös tuo investointiraami 435 miljoonaa euroa, joka sittemmin on jyvitetty eteenpäin niin, että liikenneinvestointeja on 97 miljoonaa. Esitin silloin, että asuntotuotannon vaatimat investoinnit nettoutetaan vähentämällä investointimenoista kaupungille tulevat maanluovutustulot (myyntitulot tai nykyhetkeen kapitalisoidut vuokratulot). Tietysti raamia olisi silloin vähän pienennetty, mutta ei jouduttaisi säästämään voittoa tuottavista hankkeista.
Tähän varmaankin palataan.
Huomattakoon että Vuosaarentie 3:ssa on vastaava tilanne. Siirtämällä tie vanhalle paikalleen saadaan rakennusoikeutta 1,65 miljoonan euron edestä, mutta se maksaa 900 000 euroa.