Site icon

Kaupunkisuunnittelulautakunta 7.2.2012

Her­ne­saaren osayleiskaava 

Pan­ti­in pöy­dälle. Keskustelus­sa kävi ilmi esimerkik­si seuraavaa.

Asuinko­rt­telien tehokku­us on jonkin ver­ran pienem­pi kuin Punavuores­sa. Van­han kan­takaupun­gin tehokku­u­teen ei ole mah­dol­lista päästä pysäköinti­normin takia.

Kysyin työ­paikoista. Ne ovat joko ole­mas­sa ole­via tai merel­lisyy­teen liit­tyviä. Uusia toimis­toraken­nuk­sia ei ole tulos­sa kuin ehkä mer­en­tutk­i­joiden piste. Työ­paik­ka-alueena tämä on tyy­dyt­tävä. Alle puolen tun­nin joukkoli­iken­nematkan päässä asuu 155000 asukasta. 

Blo­gia oli luet­tu. Ratikalle luvat­ti­in 40 cm lisää tilaa jo esit­telyssä. Kaupunkisu­un­nit­teli­jat kiit­tävät syvään kumar­taen, jos saadaan kak­sisu­un­taisia ratikoi­ta, eikä tarvitse rak­en­taa kääntösilmukoita. 

On han­kalaa toteut­taa pysäköin­tiä vaiheittain. 

On käynyt ilmi, ettei vil­jasi­ilo ole tyhjä eikä tyh­jen­tymässä, vaan val­tio aikoo säi­lyt­tää vil­jaa yhdel­lä Suomen kalleim­mista ton­teista. Her­ra Isä! Toisaal­ta, ei tässä ole mitään uut­ta. Oli pos­til­lakin aikanaan pää­postin raken­nuk­ses­sa kaukoli­iken­teen automaattikeskusta. 

Pieno­is­mall­ia on tes­tat­tu tuuli­tun­nelis­sa, eikä lop­putu­los ole katastrofi.

Telak­ka voi ole paikallaan vuo­teen 2018, joten ensim­mäiset asukkaat pää­sevät muut­ta­maan alueelle vas­ta 2020-luvulla.

Helikopterikent­tä on kyl­lä aivan tolku­ton. On aika vaikea kuvitel­la, että Helsin­gin bud­jetista löy­ty­isi 83 miljoon­aa euroa tähän tarkoituk­seen. Jos yksi­tyi­nen yrit­täjä ryhtyy kent­tää rak­en­ta­maan, siitä tulee paljon pienem­pi ja se tehdään pont­toonin päälle. Tallinnas­sa samalle kopter­ille riit­tää paljon pienem­pi tila. Jos sekä Helsin­ki että ja Espoo liitetään Suur-Sipooseen, koko hökö­tys siir­tyy Keilaniemeen. 

Koivusaaren metroase­ma

Kysyin, voisko sen metroase­man päälle rak­en­taa talon. Laut­tasaaren puolel­la se ei oikein sovi val­lit­se­vaan mit­takaavaan, mut­ta Koivusaaren puolel­la niin on tarkoi­tus myöhem­min tehdäkin. Se Laut­tasaaren puoleinen pää on siinä kohdas­sa, jos­sa kevyen liiken­teen väylässä on alikulku Län­siväylän toiselle puolelle.   Hienon näköi­nen raken­nus siihen on suun­nitel­tu.

Pysäköinti­nor­mi

Ilmas­sa oli kon­sen­sushakuisu­ut­ta. Hyväksyt­ti­in neljä pontta

Selvitetään, miten autopaikkamäärien lasken­tao­hjeisi­in voitaisi­in lisätä alueko­htaista jous­tavu­ut­ta  (Mari Holopainen)

Asuin­tont­tien autopaikkamäärien lasken­tao­hjeen hyväksymisen yhtey­dessä kaupunkisu­un­nit­telu­lau­takun­ta kehot­taa viras­toa selvit­tämään mah­dol­lisu­udet ja keinot siir­tyä koko raken­nusalaa koskev­as­ta pysäköin­tipaikko­jen min­imi­vaa­timuk­ses­ta huoneis­toalalle asetet­tuun min­imi­vaa­timuk­seen. Tämän osalta tuo­daan autopaikko­jen määrää koske­va normis­to tarvit­taes­sa muutet­tuna kaupunkisu­un­nit­telu­lau­takun­nan käsit­te­lyyn. (Lasse Männistö)

Kaupunkisu­un­nit­telu­lau­takun­ta esit­tää, että kaupung­in­hal­li­tus selvit­tää, olisiko mah­dol­lista siir­tyä pysäköin­tipaikko­jen osalta käytän­töön, jos­sa asuinki­in­teistö voi saa­da lykkäys­tä pysäköin­tipaikko­jen toteut­tamiseen, mikäli asun­to-osakey­htiön yhtiöjärjestyk­sessä taataan pysäköin­tipaikko­jen jako vuosit­tain huu­tokaup­paa­mal­la tai muul­la tas­a­puolisel­la menetelmäl­lä ja yhtiö sitoutuu han­kki­maan lisää pysäköin­tipaikko­ja, jos niiden kysyn­tä ylit­tää tar­jon­nan, vaik­ka perit­tävä vuokra myyn­ti­hin­ta vas­taa tuotan­tokus­tan­nush­in­taa.  (Ode)

 Lau­takun­ta kehot­taa viras­toa mah­dol­lisuuk­sien mukaan kaavoit­ta­maan osa pysäköin­tipaikoista (esimerkik­si maan­pääl­lis­inä pysäköin­ti­taloina) siten, että paikko­jen määrää voidaan lisätä jous­tavasti kysyn­nän mukaan.  (Ode)

Lisäk­si Sam­po Vil­la­nen (vas) teki vas­tae­hdo­tuk­sen, jos­sa autopaikko­ja on vähem­män. Esi­tys kaa­tui äänin 5–2 (Vil­la­nen, Holopainen) En kan­nat­tanut, kos­ka olin kiin­npos­tuneem­pi pelisään­tö­jen muutoksesta.

 

Exit mobile version