Tavallinen teknikko uteli, mitä teen oikein työkseni ja miten se vaikuttaa blogilla julkaisemiini kirjoituksiini. Ehkä on kohtuullista vastata. Päivitin vastaukseksi CV:ni alkuun luettelon tämänhetkisistä työtehtävistäni. Siitä saa parhaan kuvan siitä, mihin aikana tärvääntyy.
Työaikani jakautuu suunnilleen tasan kolmeen osaan, Sata-komiteaan, kunnallispolitiikkaan ja ansiotyöhön. Kunnallispolitiikkaa lukuun ottamatta olen luopunut poliittisesta toiminnasta. Tämän blogin pitäminen vie noin viisi tuntia viikossa.
Ansiostani pääosa tulee luennoinnista. Aiheet vaihtelevat suuresti, mutta eniten puhujakeikkoja minulla on sosiaalipolitiikasta, terveyspolitiikasta, työajan lyhentämisestä (Vauraus ja aika) kaupunkisuunnittelusta ja siinä erityisesti liikennepolitiikasta, energiapolitiikasta ja ilmastonmuutoksesta.
Olen kolumnistina neljässä lehdessä.
Yleensä minulla on jokin isompi projekti meneillään. Vuosi sitten selvitystyö suun terveydenhuollosta. Nyt meneillään on julkisen sektorin tuottavuuteen liittyvä projekti.
Kuvittelin kirjoittavani paljon kirjoja jäätyäni pois eduskunnasta, mutta aika vähiin se on jäänyt.