CV

Soininvaara, Osmo Heikki Kristian

valtiotieteen lisensiaatti
yrittäjä, kirjailija
s. 2.9.1951 Helsinki

 

Tämänhetkiset tehtävät

Päätyö:

luennoitsija, kolumnisti, tietokirjailija, hallitusammattilainen

Kunnalliset luottamustehtävät

Helsingin kaupunginvaltuutettu
Kaupunkisuunnittelulautakunta, vpj.
Helen Oy hallitus, vpj.

Muut :

BMH Technology Oy:n hallitus, jäsen
Säteilyturvakeskuksen neuvottelukunta, pj.
Duodecim-seuran verkostovaliokunta, jäsen
Helsingin Diakonissalaitoksen hallintoneuvosto, jäsen
K.J. Ståhlbergin säätiön hallitus, jäsen
Kulttuurirahaston kannatusyhdistys, jäsen
Liikkeenjohdollisen tutkimusryhmän (LJT) hallitus, jäsen

Kolumnipalstat:
Suomen kuvalehti
Lääkärilehti
Vihreä lanka
Savon Sanomat


Ansioluettelo

Suomen eduskunta
kansanedustaja (Vihr.) 1987-91, 1995-2007 ja 2011-2015

Valiokuntajäsenyydet
Perustuslakivaliokunta (vj) 09.04.1987 – 21.03.1991
Suuri valiokunta (vj) 20.03.1998 – 24.03.1999 Valitsijamiehet (vj) 31.03.1995 – 24.03.1999
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta ( – 29.02.2000 Työasiainvaliokunta, 01.03.2000 – 28.02.2003
Työ- ja tasa-arvoasiainvaliokunta) (vj) 09.09.1997 – 23.03.1999, 03.05.2002 – 25.04.2003, (vj) 29.04.2003 – 08.09.2004

Talousvaliokunta 09.04.1987 – 21.03.1991, 05.04.1995 – 05.09.1997, 07.04.1999 – 13.04.2000, varajäsen 28.09.2004 – 21.3.2007
Sosiaali- ja terveysvaliokunta 05.04.1995 – 23.03.1999, (vj) 11.02.2000 – 13.04.2000, (vj) 02.04.2003 – 13.06.2003, jäsen 17.06.2003 – 21.3.2007

Valtiovarainvaliokunta, 03.05.2011 – 22.4.2015
– Verojaosto 01.09.2011 – 22.4.2015

Hallintovaliokunta, 03.05.2011 – 26.09.2014
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta 15.09.2011 – 22.4.2015

 

Paavo Lipposen II hallitus
Peruspalveluministeri 14.4.2000-19.4.2002, Sosiaali- ja terveysministeriö

Energiapolitiikan neuvoston jäsen 1991-93
Suurmyymälätyöryhmän puheenjohtaja 1996-97
Kunta- ja palvelurakenneryhmän jäsen 2005-2007

Valtiovarainministeriö:
kuntajakoselvittäjä 2009-2010
Tulevaisuuden kunta -asiantuntijaryhmä, 25.9.-15.12.2014

Sata-komitea
jäsen ja perusturvajaoston puheenjohtaja 2007-2009

 

Vihreä eduskuntaryhmä
(vpj) 01.04.1995 – 02.02.1997, (pj) 02.09.1997 – 1999

Vihreä liitto
puheenjohtaja 2001-2005

Vihreä lanka
päätoimittaja 1984-85


Helsingin kaupunki

Kaupunginvaltuuston jäsen vuodesta 1985
Kaupunginhallituksen jäsen 1985-86 ja 1991-95
sekä toinen varapuheenjohtaja 1993-95
Mankala Oy:n hallituksen vpj. -2013

 

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri (HUS)
hallituksen jäsen 2002-2003

Helsingin yliopistollinen keskussairaala (HYKS)
HYKS:n valtuuston toinen varapuheenjohtaja 1993-96

Kuntaliitto
hallituksen jäsen 1993-95
Kuntaliitto, Maakuntien liittojen puheenjohtajien kokous, jäsen 2005- 2012

HOK-Elanto
edustajiston jäsen 2004-2012

Uudenmaan liitto
Maakuntavaltuuston jäsen 2005 -2012 , 2. varapuheenjohtaja 2005 – 2012

Helsingin seudun liikenne – kuntayhtymä (HSL)
hallituksen jäsen 2009-2012

Tietokeino Oy

yrittäjä vuodesta 1985

 

Akateemiset ansiot 

valtiotieteen kandidaatti 1973, valtiotieteen lisensiaatti 1982
(Helsingin yliopisto)

Posti- ja lennätinhallituksen tutkija 1971-74
Suomen Akatemian tutkimuksen suunnittelija 1974-75
Helsingin yliopiston tilastotieteen laitoksen vt. lehtori 1975-78,
assistentti 1978-85 ja vt. apulaisprofessori vuonna 1985