Site icon

Kaupunkisuunnittelulautakunta 12.2.2009

Tässä tärkeim­mät uudet asiat

Esikaupunkien renes­sanssi-raport­ti. Noin pääl­lisin puolin vaikut­ti hyvin kan­natet­taval­ta ihan kuin olisi itse kir­joit­tanut. Ehkä koira on hau­dat­tuna jon­nekin raportin keski­vai­heen 37 alavi­it­teeseen. Sinän­sä hyvin tärkeä paperi

==========

Etelä-Haa­gan Ison­nevan alueen ase­makaa­van muu­toslu­on­nos. Alue on Vihd­in­tiehen ja Turun radan välis­sä. Se on lähel­lä Huopalah­den ase­maa. Jok­er­il­in­ja kul­kee sen läpi.

Kyse on tiivistämis­hankkeesta van­has­sa ja asukkail­taan van­henevas­sa kaupungi­nosas­sa, jos­sa asun­to­jen keskikoko on 44 neliötä. Kaavas­sa halu­taan lisää eri­tyis­es­ti suuria per­hea­sun­to­ja. Han­kkeen luon­teesta ker­too eniten se, että kohde on valit­tu ympäristömin­is­ter­iön tutkimuk­seen “Maankäytön ris­tiri­ito­jen  käsit­te­ly — uudet työ­ta­vat ja menetelmät”

Nykyisessä kaavas­sa on asuinker­rosalaa 124 000 ker­rosneliötä. Uut­ta pukkaa 36 600 ker­rosneliötä eli liki kol­mannes lisää. Puis­toa muute­taan asuinalueik­si ja näin tehdään myös yhdelle urheilukentälle.

Kaa­va suo­jelee Haa­gan perusk­oulun raken­nuk­sen, jos­ta koulu ei pidä, kos­ka tarvit­taisi­in lisää tilaa.

On ainakin kuul­tu kansalaisia; tai siis ovat kansalaiset ainakin anta­neet 108 mielipidettä.

====

Pohjois-Vuosaaren kaaval­u­on­nos

Alueelle kaavail­laan 2000 asukas­ta. Tämä vas­taa siis 1/5 vuo­tuis­es­ta rak­en­tamis­tarpeesta. Vuosaare­laiset eivät pidä virk­istysalueen naker­tamis­es­ta, vaik­ka kaa­va on yrit­tänyt naker­taa sitä taiten.

Tämä ei ole raideli­iken­teen var­teen rak­en­tamista eikä aluet­ta sik­si minus­ta ole vält­tämätön­tä rak­en­taa lainkaan, tai ainakin voisi aluet­ta raja­ta. Toisaal­ta Pohjois-Vuosaaren ostari voisi saa­da lisää elin­vu­osia uusista asiakkaista.

Vuosaa­res­sa on paljon viher­aluei­ta, mut­ta niiden tosi­asial­lista pin­ta-alaa rajoit­taa sul­jet­tu golf-rata. Tässä sitä taas ollaan. Golf ei sovi kaupunkiin.

Olemme toisaal­ta sitoutuneet 5000 asun­toon vuodessa. Tässä niistä on tuhat.  Itse kaa­va on todel­la hyvin tehty.

Blogillani moni kom­men­toi­ja on vaat­in­ut kaupunkia kaavoit­ta­maan paljon lisää asun­to­ja ton­tin hin­to­jen alen­tamisek­si. Kehotan näin esit­täviä men­emään vaikka­pa Vuosaa­reen asukasiltaan!

===

Muu­ta sälää:

Bule­vardil­la raken­netaan pysäkkiko­rokkeet kaven­ta­mal­la ajo­rataa. Pyöräil­i­jä minus­sa kiittää!

Kaup­pa­torin pyörätie merk­itään nyt suo­raan pohjois­ran­taan, kun aiem­min pyöreät ohjat­ti­in sil­lan kaut­ta Kata­janokalle m/s Runebergilta purkau­tu­vien tur­is­ti­mas­so­jen läpi. Hurraa!

 Ehdo­tus tieli­iken­nease­tuk­seen muu­tose­hdo­tuk­sen, joka sal­lisi valo-ohja­tuis­sa risteyk­sis­sä pyöräil­i­jöille ryh­mit­tymisalueen auto­jen eteen. Tämähän on yhtä juhlaa!

Exit mobile version