Site icon

Lehtimiehet indeksioppiin

Viimeaikoina on esi­in­tynyt paljon kir­joituk­sia, jois­sa perus­tur­vaa – kansaneläket­tä, ja toimeen­tu­lo­tukea nyt esimerkik­si – vaa­di­taan sidot­tavak­si elinkus­tan­nusin­dek­si­in, kos­ka tuet jäävät nyt koko ajan jäl­keen hin­noista. Nämä tuet on sidot­tu hin­tain­dek­si­in. Hin­to­jen nousu ei siis hait­taa. Ongel­ma on, ettei niitä ole sidot­tu palk­kaindek­si­in. Ne jäävät nyt koko ajan jäl­keen yleis­es­tä elin­ta­son nousus­ta. Lap­sil­isiä ei ole sidot­tu mihinkään hin­tain­dek­si­in. Tässä meil­lä on oikea ongel­ma. Ja opintotuessa.

On myös vaa­dit­tu lap­sil­isien saat­tamista etuoikeutetuk­si tulok­si toimeen­tu­lotues­sa. Nythän lap­sil­isien koro­tuk­set menevät sivu suun toimeen­tu­lotuen asi­akkail­ta. Tämä olisi toimeen­tu­lotuen asi­akkaille erit­täin epäedullista. Alle 10-vuo­ti­aan lapsen peru­sosa on nyt 251 euroa sisältäen lap­sil­isän sata euroa. Jos lapsen peru­sosa olisi 151 euroa minkä päälle tulisi lap­sil­isä 100 euroa, lap­sil­isän koro­tus kymmenel­lä eurol­la todel­lakin nos­taisi kokon­aistuen 251 eurosta 261 euroon. Siis kan­nat­tavaa? Nyt kuitenkin tuo 251 euroa on suo­jat­tu hin­tain­dek­sil­lä mitä lap­sil­isä ei ole.

Olete­taan tuo­hon kuvioon 20 pros­entin inflaa­tio ja 10 euron koro­tus lap­sil­isään. Jos lap­sil­isä on etuoikeutet­tua tuloa, 20 pros­entin inflaa­tio­tark­istus 251 euroon on 50,2 euroa. Toises­sa vai­h­toe­hdos­sa inflaa­tio­tark­istus kohdis­tuu vain 151 euroon ollen 30,2 euroa, minkä päälle tulisi siis se kymme­nen euron koro­tus lap­sil­isään, yhteen­sä 40,2 euroa. Lap­sil­isän irrot­ta­mi­nen normin ulkop­uolelle kan­nat­taa toimeen­tu­lotuen asi­akkaille vain, jos olete­taan lap­sil­isien kohoa­van inflaa­tio­ta nopeammin.

Exit mobile version