Site icon

Suomalaiset, “valkoisen rodun” älykkäin kansa?

Tutus­tu­in aivan muis­sa tarkoituk­ses­sa kiitel­ty­jen Pisa-tutkimusten ja Tatu Van­hasen par­jat­tu­jen älykkyys­tutkimusten yhteyk­si­in. Kiitos Eli­nalle vinkistä.

H.Rindermann, jota en tarkem­min tunne, on julkaissut artikke­lis­saan nämä molem­mat mait­tain ja joukon muitakin tutkimuk­sia. Tatu Van­hasen taulukoi­ta hän on vähän kor­jail­lut oikoen otan­ta­virheitä. Tulos on selkeä: Pisa-tutkimus mit­taa jok­seenkin samaa kuin nuo älykkyys­tutkimuk­set tai kään­täen, älykkyys­tutkimuk­set mit­taa­vat jok­seenkin samaa kuin Pisa-tutkimus. Graafin, jos­sa Suo­mi on esitet­ty punaisel­la pis­teel­lä,  saa esille klikkaa­mal­la oheista linkkiä.

image0021.gif

Mie­lenki­in­toista on, että Rin­der­man­nin kor­ja­tus­sa taulukos­sa suo­ma­laiset ovat pait­si maail­man parhai­ta koulu­osaa­jia, “kaukaasialaisen” alku­perän kan­soista älykkäin. Yläpuolelle älykkyy­dessä menee vain itäaasialaisia.

Tämä on todel­la mie­lenki­in­toista, kos­ka näin ei ole ollut kauan. Joskus 1800-luvul­la suo­ma­laisia pidet­ti­in ker­ras­saan pöhköinä, kansana, jol­la “ei tule ole­maan mitään sijaa euroop­palais­ten sivistyskan­so­jen joukos­sa” (Ken­raa­liku­vernöörin raport­ti Pietariin)

En jak­sa kaivaa lähteitä, mut­ta nois­sa älykkyys­tutkimuk­sis­sa eivät suo­ma­laiset ole aiem­min mitenkään lois­ta­neet. Tuskin tässä ollaan geneet­tis­es­ti jalostut­tu, joten seli­tys­tä on etsit­tävä gee­nien ja siis myös rotuop­pi­en ulkop­uolelta. Har­mi, että nuo älykkyys­tutkimuk­set ovat kaiken maail­man rasistien riis­taa niin, ettei niihin sivistynyt ihmi­nen voi koskea kepil­läkään. Olisi tärkeätä analysoi­da sitä, miten kansakun­ta kehit­tyy kansakun­tana älykkääm­mäk­si. Tiedol­la voisi olla käyt­töä niin Suomes­sa kuin vähän muuallakin.

PS.

Tiedemiehen blo­gis­sa Gor­dion­in sol­mu ker­ro­taan tutkimuk­ses­ta, jon­ka mukaan rin­taruok­in­ta nos­taa älykkyyt­tä huo­mat­tavasti kun­han geen­it ovat kunnossa.

Exit mobile version