Site icon

Sähköautojen lataus ei sovellu kiinteähintaiseen sähköön

Suomes­sa ennuste­taan ole­van 740 000 ladat­tavaa autoa vuon­na 2030. Se kuu­lostaa hyvältä, mut­ta pitäisi myös varautua tämän vaiku­tuk­seen sähkön kulutukseen.

Syn­tyy aikamoinen tehopi­ik­ki, jos 740 000 sähköau­ton omis­ta­jaa tule­vat töistä klo 17 ja kytkevät auton­sa yhtä aikaa latauk­seen 3,6 kilo­watin tehol­la. Ne veisivät yhteen­sä noin 2700 MW aikana, jol­loin kodeis­sa valmis­te­taan myös ruokaa ja jotkut läm­mit­tävät saunaansa.

Eivät ne kaik­ki tietenkään sitä aivan samanaikaises­ti tee, mut­ta parin tuhan­nen megawatin piik­ki syn­tyy hel­posti. Sähkön pörssi­hin­ta nousee alkuil­las­ta huo­mat­tavasti, ei joka ilta, mut­ta mon­e­na iltana. Samal­la se merk­it­see, ettei siir­tymi­nen sähköau­toi­hin olisi niin hyvä jut­tu kuin luulisi. Auto­jen lataus syn­nyt­täisi ”likaista” sähkön­tuotan­toa, kos­ka tehop­u­la pakot­taisi käyn­nistämään fos­si­iliener­gial­la toimivia voimaloita.

Fik­sumpaa olisi tietysti lada­ta akut yöl­lä, jol­loin sähkön hin­ta on hal­pa, mut­ta tähän ei ole mitään moti­vaa­tio­ta, jos on ostanut kiin­teähin­taista sähköä.

Voisi ajatel­la, että sehän on sähkön myyjän ongel­ma, mut­ta ei se sitä ole. Alkuil­lan hin­tapi­ik­ki otet­taisi­in tietysti huomioon kiin­teähin­taisen sähkön tar­iff­is­sa. Sähkölasku nousee kaik­il­ta kiin­teäl­lä hin­nal­la sähkön­sä ostaneelta.

Tässä vai­heessa fik­su siir­tyy pörssisähköön. Se kan­nat­taa kaik­il­ta niiltä, jot­ka eivät itse osal­lis­tu tuo­hon alkuil­lan auton latauk­seen, siis myös niiltä, jol­la ei ole ladat­tavaa autoa.

Pörssisähköl­lä autoaan lataa­van kan­nat­taa käyt­tää ohjel­maa, jolle voisi komen­to olisi ”akku täy­teen aamuun men­nessä mah­dol­lisim­man hal­val­la”. Täl­laisia ohjelmia tulee var­masti tar­jolle, jos kysyn­tää on. Täl­laisen vem­paimen ohjel­moin­ti on niin yksinker­taista, että se onnis­tuu tekni­ikan yliop­pi­laal­takin. Vähän fik­sumpi ohjel­ma ottaisi huomioon senkin, että sähkö voi kylmänä ja tyy­nenä yönä olla kallista läpi koko yön. Sil­loin voisi vali­ta optiok­si, että lataa vain niin paljon, että riit­tää seu­raa­vana päivänä.

Sama ongel­ma kos­kee sähköläm­mitet­tyjä talo­ja. Tähän asti niitä on läm­mitet­ty yötar­if­fil­la, mut­ta yötar­if­fi on katoavaa kansan­perin­net­tä. Sähkön hin­nan vai­htelu ei ole niin kaava­maista kuin oli ennen. Vain pienenevä osa hin­nan­vai­htelus­sa selit­tyy kel­lon­a­jal­la. Paljon enem­män hin­taan vaikut­taa tuulivoimaloiden tehon vaihtelu.

Varaavas­sa sähköläm­mi­tyk­sessä pitäisi siir­tyä saman­laiseen automaat­tiseen ohjel­maan kuin auto­jen latauk­ses­sa. Jos talo lämpiää suo­ral­la sähköläm­mi­tyk­sel­lä, se kan­nat­taa muut­taa nopeasti varaavak­si, kos­ka vai­h­tu­vien hin­to­jen maail­mas­sa suo­ra sähköläm­mi­tys tulee todel­la kalliiksi.

Exit mobile version