Lauantai
Kun lähdin Terracinasta kohti etelää, näin paljon pyöräilijöitä. Sekä maantiepyöriä että isompia porukoita retkipyörien ja satulalaukkujen kanssa. Reitinvalintani oli siis hyvä!
Reitti kulki rantaa mukaillen ja aika korkeita kukkuloita väistellen. Otin tavoitteeksi syödä lounasta Formiassa, mutta kello alkoi olla paljon ja vastaan tuli parkkipaikalle pysäköity ruokarekka. Ostin siitä hampurilaisen, mikä oli paha virhe. Roskaruoka teki ajamisesta todella raskasta. Se edellyttäisi yli tunnin siestaa.
Formiassa pysähdyin syömään jäätelöcapuccinon. Tosi hyvää.
Rantaa pitkin kulkevassa tiessä oli jo vähän nousujakin. Kummallisen raskailta ne tuntuivat. Pitäisikö noita vuorikyliä vielä harkita?
Olin suunnitellut ajavani noin 80–95 km niin että seuraavana päivänä olisi lyhyt matka Napoliin. Joskus viiden maissa etupyörä tyhjeni. Aikataulu alkoi mättää. Vaihdoin renkaan – siinä meni viimeinen uusi vararenkaani. Tästä eteenpäin olen paikkojen varassa. Melkein vieressä oli huoltoasema, josta sain renkaisiin kunnon paineet. Pumppasin myös takarenkaan, koska sen asento kaipasi korjausta. Pyörä pomppi hieman.
Heti perään tyhjeni takarengas. Suuntasin talon seinustalle paikkaushommiin, mutta kun huomasin, että talo olisikin hotelli, kirjauduin sisään ja päätin hoitaa renkaan paikkauksen aamulla.
Saituudesta sakotetaan. En ollut vaihtanut päällysrenkaita, vaikka ne olivatkin vähän kuluneita. Oli niillä vielä käyttöaikaa jäljellä. Tämä on seuraus.
Mihin Italiassa pysähtyykin, näkee antiinkin aikaisia raunioita. Niin nytkin.