En ole menossa lautakuntaan. Mikko Särelä menee.
Lista on kovin lyhyt, ei vieläkään yhtään uutta kaavaa. Organisaatiouudistus on jumiuttanut koko hallinnon? Meidän pitäisi hyväksyä uusia asuntokaavoja 70 000 kerrosneliötä kuukaudessa. Loppusyksyn kokouksista taitaa tulla mammuttimaisia.
Länsi-Käpylän suojelukaava
Minusta kaava on liian rajoittava, kun se pyrkii määräämään, kuinka monta ruokakuntaa taloissa asuu. Perheiden koot muuttuvat lasten syntymisen ja kotoa muuton seurauksena. Tällaisella säätelyllä ei minun mielestäni ole mitään tekemistä rakennussuojelun kanssa. Riittää, että suojellaan rakennusten ulkoasu.
Valitus Malmin kentän hangaarin vuokraamatta jättämisestä.
Todella vastenmielisesti kirjoitettu valitus, jossa hyökätään yksittäisen virkamiehen kimppuun väittämällä tätä lainrikkojaksi ja valehtelijaksi.
Helsinki on linjannut, että alue otetaan erilaisten tapahtumien käyttöön siksi aikaa, kun asuntoalue on rakenteilla ja ehkä senkin jälkeen. Valituksessa myös väitettiin, että tämä olisi voimassa olevan asemakaavan vastaista. Tällä perusteella myös Flow-festivaalin järjestäminen alueella, joka on kaavoitettu asuntokäyttöön, olisi laitonta.
Tällaisella tyylillä ei kyllä edistä asiaansa.
Päätösesityksen mukaan vuokraamatta jättämisestä ei ole valitusoikeutta.
Tallenna