Site icon

Kaupunkiympäristölautakunnan lista 22.8.2017

Listal­la on lähin­nä vas­tauk­sia val­tu­us­toaloit­teisi­in ja pon­si­in. Tärkein asia kuitenkin on lis­tan ulkop­uolel­la, jos­sa jatke­taan pöy­däl­lä ole­van talous­su­un­nitel­man esit­te­lyä. Käsit­te­len nämä asi­at vähän valikoiden.

Lapin­lah­den sairaalan tule­va käyt­tö (Suzan Ikä­valko, vihr)

Viras­to ilmoit­taa vas­tauk­ses­saan, että tarkoi­tus on myy­dä sairaala, jot­ta sille saataisi­in osta­ja, jol­la on rah­keet pitää arvokas raken­nus kun­nos­sa. Tämä tietää kyl­lä kenkää sairaalan nyky­isille, hyvin vai­h­toe­htoisille käyt­täjille, kos­ka ei näil­lä ole varaa ottaa raken­nus­ta vas­tu­ulleen. Jään mie­lenki­in­nol­la odot­ta­maan muun lau­takun­nan miet­teitä. Lop­ullis­es­ti­han tämä menee val­tu­us­toon, joka voi palaut­taa lausun­non, jos on siitä eri mieltä.

Itäkeskuk­sen Puhok­sen, VR:n konepa­ja-alueen ja Tukku­torin kehit­tämi­nen (Tuo­mas Ranta­nen, vihr)

Tuo­mas esit­tää Puhok­seen etnis­es­ti pro­filoitunut­ta Basaaria, mitä viras­tokin pitää kan­natet­ta­vana. Puhok­sen omis­ta­jarakenne on toiv­o­ton, 25 omis­ta­jaa. Se pitäisi saa­da yhdelle omis­ta­jalle, joka viras­ton mielestä ei kuitenkaan olisi kaupun­ki, kos­ka kaupungilla ei ole asi­aan liit­tyvää osaamista.

Viras­to ei myöskään läm­pene ajatuk­selle han­kkia VR:n konepa­jan kiin­teistöjä kaupun­gin käyt­töön, vaik­ka pitääkin Rantasen esit­tämiä toim­into­ja kannatettavina.

Tukku­to­ria kaupun­ki halu­aa kehit­tää tukkutorina.

Yrjö Hakasen lukuisat aloitteet

Totean näistä vain mie­lenki­in­toisen tiedon. Kaupungilla on asukas- ja kult­tuurikäyt­töön sovel­tuvia tilo­ja yli 1 400. (!)

Aino Ack­tèn huvi­lan korjaus

Laa­jasa­los­sa sijait­se­va huvi sai siipeen­sä, kun sitä pidet­ti­in lämp­inä talvel­lakin, mihin se ei ole tarkoitet­tu. Kos­ka huvi­la on tarkoi­tus myy­dä, on järkeväm­pää, että uusi omis­ta­ja remon­toi sen mieleisekseen.

 

 

 

 

 

Exit mobile version