Fallkullan kiilan tarkistettu asemakaavaehdotus
Ihan kivannäköinen täydennyskaava, noin 1 300 asukasta. Tämä on niitä kaavoja, joita Malmin lentokentän poistuminen on tehnyt mahdolliseksi. Tämä ei ole itse lentokentän alueella, mutta melualueella. Se on edelleen pääradan melualueella, joten ehkä noilla melueristemääräyksillä lentokoneiden möyrinänkin olisi kestänyt.
Lähetimme tämän lausunnoille 26.4.2016. Lausuntokierros ei ole tuottanut niin suuria muutoksia, että pitäisi laittaa uudestaan nähtäville.
Kaava on sikäli merkittävä, että se sulkee Heli-radan Etelä-Sipoon linjauksen, mutta koska varaus on poistunut maakuntakaavasta, se tullaan panemaan poikki monesta muustakin kohdasta.
Keinulaudantie 7:n asemakaavaehdotus Kontulassa
Tämänkin on meillä toista kertaa. Laitoimme sen lausunnoille 1.11.2016 ja nyt se menee ilman suurempia muutoksia eteenpäin-
Taloyhtiöt haluaa kolme pistetaloa lisää tontilleen, 250 asukasta lisää. Putkiremonttia rahoitetaan. Vähän on ollut naapurien kanssa kinaa pysäköinnistä.
Periaatteet käyttötarkoituksen muutoksille toimitiloista asumiseen kantakaupungin rajatulla alueella
Palautimme tämän ja nyt se on tullut takaisin vähän lievennettynä. On hyvä, että vähän lievenee, mutta on huono, että nyt tulee enemmän tapauskohtaista harkintaa. Korruption vastaisessa taistelussa tällaisia asetelmia pitäisi välttää. Siksi olen esittänyt harkinnan sijasta kaikille yhtä suuren konversiomaksun käyttämistä konversioiden jarruttamiseen. Tälle ajatukselle ei tunnu tulevan ymmärrystä virkamiespuolelta – aika paljon siksi, ettei lainsäädäntö tunne moista ja kaavoitushyödyn leikkaamisen kaavamainen käyttäminen samaan tarkoitukseen on joidenkin mielestä lainsäädännön liian luovaa soveltamista.
Voisiko joku ponkaista komitean pohtimaan rakentamisen taloudellisia ohjauskeinoja kaupunkien rakentamisen ohjaamiseen?
Kun päämääränä on, ettei toimistokerrosala vähene, tarkoittaa se, että toimistotyöpaikat lisääntyvät voimakkaasti. Terveisiä epäkuranttien toimistotalojen omistajille sinne Espooseen!
Mietin tätä vielä huomisen, ennen kuin muodostan oman kantani.