Bunkkerin kaava.
Kaava meni läpi yksimielisesti, vaikka kyllä se vähän puhutti. Minuakin hirvitti, että tuon kokoinen rakennus on niin lähellä lähimpiä asuintaloja, mutta bunkkeri on ollut siinä koko ajan ja ostajat ovat sen tienneet. Päinvastoin, bunkkerin aika tylyn näköinen seinä madaltuu kahdella kerroksella. Bunkkeri kymmenellä asuinkerroksella korotyettuna ei tule olemaan Jätkäsaaren korkein rakennus.
Kauppatorin pysäköintipaikat
Tämä vedettiin pois listalta. Oikea paikka asian käsittelemiseen onkin alueenkokonaissuunnitelma, jolloin pysäköinnin hyötyjä voidaan verrata siihen, mitä niiden tilalle voitaisiin laittaa. Tunteita asia on jo ehtinyt herättää.
Kyse on muun muassa Suomenlinnassa asuvien asukaspysäköintipaikoista. Ne kannattaa laittaa kasarmintorin pysäköintihalliin tai Katajanokalle tulevaan pysäköintiluolaan. Nämä paikat ovat silloin tietysti maksullisia. Todettakoon kuitenkin, että
Kaupungille olisi kaikki paljon edullisempaa vaikka maksaa nuo luolapaikat kuin haaskata todella arvokasta rantaa autojen säilyttämiseen.
Ei ole mikään huutava vääryys, jos Suomenlinnassa asuvat joutuvat maksamaan parkkipaikoistaan sillä joutuvathan kaikkien uusien alueiden asukkaatkin maksamaan, Jätkäsaaressa noin 50 000 eroa/paikka.