Site icon

Lapsiperheiden tulotaso Helsingissä

Seu­raavis­sa taulukois­sa on lap­siper­hei­den tulota­sot vuon­na 2013 Helsin­gin suurpi­ireis­sä. Tässä on taas koti­talouden tulot las­ket­tuina yhteen. Yhden tuloik­si tämän voi saa­da jaka­mal­la kahdel­la.  – Kuukausi­palkkaan opääsee jaka­mal­la yhteen­las­ke­tut tulot 25:llä, tosin kaikissa per­heis­sä molem­mat van­hem­mat eivät kuitenkaan ole töis­sä. Jotkut voivat olla esimerkik­si per­he­vap­ail­la. Toisaal­ta luvuis­sa on myös las­ten mah­dol­liset tulot. Tuloik­si las­ke­taan vain verotet­ta­vat tulot. Niistä puut­tuvat siis asum­is­tu­ki ja toimeen­tu­lo­tu­ki. Huo­mat­takoon, että tulot ovat nom­i­naal­isia, eli inflaa­tio vaikut­taa niihin.

Tulo­erot suurpi­irien välil­lä oli­vat varsin suuria. Eteläisen suurpi­iri­in 150 000 €/vuosi edel­lyt­tää molem­mista van­hem­mista noin 6 000 euron kuukau­sian­sio­ta – jos molem­mat ovat töis­sä. Koko kaupun­gin tasol­la puhutaan noin 4 000 euron keskian­sioista ja itäisessä suurpi­iris­sä noin 3 000 eurosta.

Kun Helsin­gin Sanomat ker­toi keski­t­u­lois­t­en muut­ta­van pois keskus­tan tun­tu­mas­ta, syynä ei näytä ole­van suu­rit­u­lois­t­en kaikkoami­nen vaan pikem­minkin päin­vas­toin. Keski­t­u­loisil­la lap­siper­heil­lä ei ole eteläiseen suurpi­iri­in asiaa.

Lap­siper­hei­den nimel­lis­tu­lot nousi­vat kahdek­sas­sa vuodessa noin 30 %. Kun inflaa­tio oli vuosien 2015 ja 2013 välil­lä 19 pros­ent­tia, reaalian­sioiden nousuk­si jäi 10 %.

Eteläisessä suurpi­iris­sä ansio­ta­so nousi voimakkaim­min, noin 44 %. Toise­na oli kesk­i­nen suurpi­iri 33 pros­entin kasvulla.

Kos­ka mie­lenki­in­toa on kohdis­tunut kallion ja Vallilan alueeseen, tulostin sen tiedot kaupungi­nosit­tain. Ne ovat edelleen koko Helsinkiä pien­i­t­u­loisem­pia aluei­ta, mut­ta tulota­so on nopeas­sa nousus­sa. Gen­tri­fikaa­tio marssii jyrmyin aske­lin. Har­ju­un ja Alp­pi­laan se ei ole tart­tunut – vielä.

Kah­den huolta­jan lap­siper­hei­den tulot Kallios­sa ja Val­lialas­sa vuon­na 2013

Siitä, että asun­not ovat kan­takaupungis­sa niin kalli­ita, että vain suu­rit­u­loisil­la lap­siper­heil­lä on niihin varaa, voidaan vetää kak­si johtopäätöstä.
1. Niitä ei pidä rak­en­taa lisää, kos­ka ne tulavat vain rikkaille.
2. Niitä tarvi­taan enem­män, jot­ta mul­lakin kuin rikkail­la olisi varaa asua kantakaupungissa.

Toinen ajatuk­sista on epälooginen.

Exit mobile version