Järkyttävän pieneen asiaan ollaan hallitusta kaatamassa, tai ainakin kaatamisella uhataan.
Itse asiassa kysymys ei ole pieni. Ihmeellistä on neuvottelutaktiikka, jossa pääministeri ja valtiovarainministeri menevät julkisuudessa sanomaan, mistä eivät tingi. Kasvoja menettämättä on vaikea päästä ulos. Itseään ei pidä koskaan maalata nurkkaan.
Kyse ei ole enemmästä eikä vähemmästä kuin keskustan vanhasta tavoitteesta, maakuntaitsehallinnosta. Se on myös vihreiden vanha tavoite.
On aivan järkevää antaa vaaleilla valituille itsehallinnollisille alueille, joita kutsun tässä lyhyesti maakunniksi, muitakin tehtäviä kuin sote: maakunnan elinkeinopolitiikka, yleiskaavoitus, toisen asteen koulutus, joukkoliikenne ja niin edelleen. Kun näin joka tapauksessa tehdään, alueen optimaaliseen kokoon vaikuttavat muutkin näkökohdat kuin sote.
Keskusta olisi saanut tähän maahan 12 maakuntaa, jos olisi malttanut tyytyä murskavoittoon, mutta Sipilä päätti omiensakin hämmästykseksi saada selkävoittoa. Oli kuulemme jo melkein sovittu 12 maakunnasta, kun Sipilä oli jossain kepu-tilaisuudessa mennyt lupaamaan, että kaikki nykyiset maakunnat kokoon katsomatta voivat jatkaa itsenäisinä.
Joskus eduskunnassa vitsailtiin, että jos sote-alueita tulee vain viisi, niistä joka tapauksessa neljä on Pohjanmaalla. Keskipohjanmaalla on 68 000 asukasta, se vastaa siis keskikokoista kuntaa. Sillä ei ole edellytyksiä selvitä terveyspalveluista niin kuin on ajateltu maakuntien selviävän.
Tämä ei ole vain Keski-Pohjanmaan murhe. Jos sote-lait kirjoitetaan niin, että keskikokoisen kaupungin kokoinen maakuntakin niistä selviää, silloin myös maakunnan kokoiset maakunnat tulevat joutumaan turhaan holhoukseen.
Minusta keskusta voisi tyytyä vähän pienempään määrään maakuntia. Jos ne siellä Keski-Pohjanmaalla haluavat tiivistää keskinäistä yhteistyötään, miksi eivät perusta Keski-Pohjanmaan kuntaa. Se ei pääsisi edes kymmenen suurimman kunnan joukkoon.
Ja kokoomus. Kokoomus on koko ajan puhunut suurempien kuntien puolesta. Jos keskusta suostuu antamaan kuntien tehtävät alle 20 kunnalle sillä ehdolla, että kuntia kutsutaan jatkossa maakunniksi, eikä kokoomuskin voisi pitää tätä voittona?
Lähidemokratiallakin on merkitystä. Vaikka melkein kaikki kuntien tehtävät annetaan maakunnille, peruskunnillakin tulee olemaan oma, ei niin kovin merkittävä roolinsa.
Kisastudiossa ei ole pitkään aikaan ollut näin viihdyttävää!