Volkswagen aikoo korjata kaikki huijausmoottoreilla varustetut autot. Korjaus maksaa muutaman satasen autoa kohden. Jos se olisi näin yksinkertaista, miksi koko huijaukseen piti ryhtyä?
Näin yksinkertaista se ei tietenkään ole. En tiedä, mitä VW moottoreille tekee, mutta olettaisin, että korjauksen jälkeen jää pysyvästi päälle säädöt, jotka olivat päällä testitilanteissa. Näin päästään luvattuihin nox-päästöihin.
Jokin syyhän siihen oli, että tuo testiajan säädöt vaihdettiin todellisessa ajossa pois päältä toisiin säätöihin. Jokin ominaisuus autossa parani samalla, kun nox-päästöt kasvoivat.
Jos VW:n korjaus tarkoittaa moottorin tehon laskemista, ongelma on ostajan ja autotehtaan välinen. Ostaja saa huonomman auton kuin on ostanut.
Jos korjaus nostaa polttoaineen kulutusta ja siten co2-päästöjä, tästä pitäisi myös verottajan kiinnostua, koska autovero ja ajoneuvovero perustuvat noihin co2-päästöihin.