Site icon

Kaupunkisuunnittelulautakunta 19.5.2015

Kaik­ki asi­at hyväksyt­ti­in sel­l­aise­naan esi­tyk­sen mukaan yksimielis­es­ti. Pari huomautusta:

Laut­tasaaren suuri päiväkoti

On arvostel­tu sitä, että tehdään näin suuri päiväkoti, lap­sia pari sataa. Minäkin tätä vähän ihmettelin, kos­ka olin joskus antibioot­tire­sis­tanssia koskevas­sa kon­sen­suskok­ouk­ses­sa. Isot päiväkodit ovat melkoisia infek­tio­gen­er­aat­tor­e­i­ta. Seu­raa hel­posti kor­vat­ule­hduskierre.  Kyse on tilan ja toimin­nan suun­nit­telus­ta niin, etteivät päiväkotiryh­mät joudu liiak­si tekemisi­in keskenään. Tämä ei kuitenkaan ole kaupunkisu­un­nit­telu­lau­takun­nan asia. Me kaavoita­mme sitä, mitä hallintokun­nat tilaavat.

Kun nyt tuli puhe oti­itista, se on tau­ti, jos­sa home­opaat­ti­nen lääk­in­tä näyt­tää toimi­van parem­min kuin koul­ulääketiede. Se johtuu siitä, että jos kor­vat­ule­hdus­ta ei hoide­ta lainkaan, bak­teeri­in syn­tyy luon­nolli­nen vas­tus­tuskyky, mut­ta jos se nujer­re­taan antibiootil­la, sama pöpö iskee pian uudestaan.

Bud­jet­ti- ja toimintasuunnitelma

Tähän liit­tyi mie­lenki­in­toinen asia. Viras­to esit­ti raamin mukaista bud­jet­tia, joka merk­it­see, että voimavarat vähän vähenevät. Kaavoitus­tavoit­teek­si esitet­ti­in 5500 asun­toa, mikä merk­it­see 10 %:n lisäys­tä siihen tasoon, joka oli kak­si vuot­ta sit­ten. Tuot­tavu­us siis nousee 10 %. Tämä 5500 on kuitenkin pienem­pi kuin se 6250 asun­toa, joka on sovit­tu MAL-sopimuk­ses­sa. Tätä perustelti­in sil­lä, että 25 %:n tuot­tavu­u­den nousu on liikaa ja se voi uha­ta kaavoituk­sen laatua.

Mei­dän on tehtävä bud­jet­tiesi­tys raamin mukaan, mut­ta kaupung­in­hal­li­tuk­sen soisin nos­ta­van viras­ton resursse­ja ja palaut­ta­van kaavoitus­tavoit­teen 6250:een.

Tosin kepu­laiset ovat luvan­neet rikkoa tuon sopimuksen.

Exit mobile version