Tämän blogin mainospalkissa lukee ”Oden suositus Hannu Oskala”. Aion äänestää Hannu Oskalaa ja suosittelen sitä muillekin, erityisesti niille, jotka surevat minun jäämistäni pois eduskunnasta.
Hannu on vihreistä ehdokkaista se, joka ajattelutavaltaan muistuttaa eniten minua itseäni. Tämä voi olla yllättävää, onhan Hannu koulutukseltaan musiikin maisteri ja minä tilasto- ja kansantaloustiedettä opiskellut valtiotieteen lisensiaatti. Kirjoituksissaan ja puheissaan Hannu osoittaa hallitsevansa myös talousteorian keskeisen sisällön, mikä minusta on välttämätöntä politiikassa. Hän on myös hyvin numerotaitoinen, mitä sitäkin pidän tärkeänä ominaisuutena.
Parhaiten poliitikkon kyvyt ja tavat näkee vaikeiden ratkaisujen äärellä. Näitä on Helsingin kunnallispolitiikassa riittänyt. Lähes aina olemme päätyneet Hannun kanssa samalle kannalle.
Hannu on kaupunkipoliitikko, jollaisena pidän myös itseäni. Kaupunkipoliittista osaamista ja ymmärrystä tarvitaan eduskunnassa erityisesti, kun saamme mitä ilmeisimmin keskustajohtoisen hallituksen. Helsinkiläisissä kansanedustajissa on yllättävän vähän kaupunkipolitiikkaan suuntautuneita.
Vihreän kaupunginhallitusryhmän johtajana Hannu on osoittautunut uutteraksi ja aikaansaavaksi. Oli todella imponoitu hänen tavastaan tehdä perusteellinen valtuustoaloite Mannerheimintien itäosan muuttamisesta kävelyalueeksi. Niin hyvin valmistelua aloitetta ei Helsingin valtuustossa ole minun aikanani (vuodesta 1985) tehty. Eikä hän jäänyt inttämään asiasta, kun virkamiehet osoittivat, että erillisratkaisuna tämä ei toimi vaan pitäisi toteuttaa osana laajempaa katuverkon jäsentelyä.
Hannu on luonteeltaan aurinkoinen ja ulospäin suuntautuva. Politiikka on myös diplomatiaa. Hannun luonteella hankkii helposti vaikutusvaltaa.
Hän olisi erinomainen vahvistus vihreään eduskuntaryhmään.
Hannun omiin ajatuksiin voi tutustua tästä.
Jos haluat tukea Hannun vaalikampanjaa taloudellisesti, se käy tästä.
