Se alkaa taas. En kuitenkaan mene itse kokoukseen, koska olen eduskuntaryhmän kokouksessa Joensuussa. Mikko Särelä menee.
Listan näkee tästä.
Lähiöprojektin toimintakertomus
Lähiöprojektin tehtävänä on parantaa asumisolosuhteita ja julkisen tilan laatua lähiöissä. Tämän pitäisi olla kaupungin strategiassa aika korkealla tasolla, koska lähiöiden houkuttelevuudesta asuinalueena kannattaa huolehtia. Jos kerran pääsee slummiutumaan, on kierrettä vaikea katkaista. Vanhoihin lähiöihin voi tulla runsaasti uutta potkua, kuten on tullut esimerkiksi Roihuvuoreen. Myös Vuosaaressa on selviä merkkejä alueen imagon noususta. Nousu ei siis koske vain Kalliota ja Vallilaa.
Asian tärkeyteen nähden aika vähän rahaa tähän käytetään. Projektin rahan käyttö oli 0,5 k€. Tosin jokin lähiörahasto käytti enemmän ja ARA:lta saatiin runsas miljoona joihinkin asumista suoraan palveleviin hankkeisin.
Pasilan keskustakorttelien asemakaava
Tämä on ratkaistu suunnittelukilpailun perusteella, jossa voittaneen tarjouksen tekijä, YIT, myös sitoutuu toteuttamaan hankkeen.
Kun kilpailun lähtökohdat olivat lautakunnassa vuonna 2010, virasto esitti alueen rakennusoikeudeksi 100 000 – 120 000 k‑m2, mutta lautakunta korotti niin, että haarukan yläraja nousu 140 000 k‑m2:in. Minua silloin jo vähän hirvitti, että oliko järkevää mennä asiantuntijaviraston näkemyksen yli. En tiedä, mitä tässä välissä on tapahtunut, mutta nyt kerrosneliömäärä on 192 000k‑m2. Sitä en tiedä, ovatko luvut vertailukelpoisia.
Vähän kauhistuttaa, tuleeko tästä liian massiivinen. Kaikki on kiinni julkisivun laadusta. Tuohon paikkaa sinänsä kannattaa keskittää sekä asumista että työpaikkoja.
Tänne tulee asuntoja 700 ihmisille, hotellia, liiketiloja 80 000 k‑m2 ja toimistoja vähän yli 80 000k‑m2. Kaupungin painopiste siirtyy kukonaskeleen Pasilan suuntaan.
Voiko tällainen projekti toteutua samanaikaisesti Kalasataman projektin kanssa?
Autopaikkoja viidessä kerroksessa. Polkupyöräpaikkoja yli 3 000. Toteuttamiskustannuksia lisää varautuminen Pasilan metroon joskus kaukaisessa tulevaisuudessa.
Kaupunginteatterin asemakaava
Teatteri peruskorjataan ja tähän liittyen kaava modernisoidaan suojelullisessa hengessä. Kaupunginhallitus on näköjään päättänyt, että teatterin vieressä olevasta puistosta tulee Tarja Halosen puisto.
Kisakylän asemakaava
Tämä on tullut lausunnoilta. Ei yhtään muistutusta. Pieniä täsmennyksiä pysäköintialueisiin on tehty.
Tämä on niitä kaavoja, jossa asuttavuus ja rakennussuojelu joskus ovat toisiaan vastaan. Rakennussuojelu sai pistevoiton.
Kisakylän ja Olympiakylän korjaustapaohjeet
Oikeastaan se asuttavuuden ja rakennussuojelun köydenveto on käyty tästä. Kun vain lopputulos köydenvedosta tulee lautakuntaan, ei lautakunta voi oikein tehdä muuta kuin hyväksyä, koska pihvi on piilotettu tähän kompromissiin. Kauan tätä ainakin on valmisteltu.
Pyöräilyn suorantasuunnitelman tilannekatsaus
Suunnitelma on tehty Risto Kujanpään diplomityön perusteella. En ole ehtinyt lukea diplomityötä, mutta huomenna on Joensuun junassa aikaa. Vaikuttaa perustellulta.
Lausunto HSL:n toiminta ja taloussuunnitelmaehdotuksesta
Lausunnossa otetaan myönteinen kanta lipun hintojen korottamiseen ja kannatetaan korotuksen painottumista kertalippuihin, suhtaudutaan myönteisestiKkutsuplus –liikenteen kehittämiseen, vähän vierastetaan metron yöliikennekokeilua (toteutettiin esittelijän kannan vastaisesti) ja kannatetaan liputta matkustavien tarkastusmaksun korottamista sataan euroon.
Prosenttiperiaate täydennysrakentamisessa (lausunto)
Otso Kivekäs on esittänyt, että täydennysrakentamisesta kaavoitushyödystä leikattaisi määräprosentti aluetta palveleviin parannuksiin. (Näin muuten menetellään Vancouverissa.) Tämä voisi lisätä vanhojen asukkaiden suopeutta tiivistyskaavoihin. Virasto ei oikein pidä, koska kaavoitushyöty on joillakin alueilla paljon suurempi kuin toisilla ja esittää, että samaan periaatteeseen pitäisi pyrkiä lähiöprojektin puitteissa.