Site icon

Mihin Venäjä tähtää Ukrainassa?

Yleen­sä olen tot­tunut jotenkin ymmärtämään eri maid­en tavoit­tei­ta ja toimia kan­sain­väli­sis­sä kri­i­seis­sä. Diplo­maat­tises­sa pelis­sä on ollut ymmär­ret­tävä juoni. Nyt en ymmär­rä lainkaan, mihin Venäjä pyrkii Ukrainas­sa. Jos Venäjän tavoit­teena olisi sysiä Ukraina län­sileiri­in ja saa­da maa liit­tymään Natoon, sen kan­nat­taisi toimia juuri niin kuin se nyt toimii, mut­ta ei kai tämä voi olla Venäjän tavoite.

Kak­si viikkoa sit­ten ukrainalaiset oli­vat hyvin jakau­tunei­ta tois­t­en halutes­sa tiivistä suhdet­ta Venäjään ja tois­t­en pyrkimistä lop­ul­ta EU:n jäsenek­si. Nyt venäläis­mielisik­si tun­nus­tau­tu­via taitaa olla aika vähän.

En tiedä keitä oli­vat ne tark­ka-ampu­jat, jot­ka tap­poi­vat katoil­ta kylmäveris­es­ti mie­lenosoit­ta­jia ja jopa lääk­in­tähenkilökun­taa. Olen­naista on, että ukrainalaiset ovat var­mo­ja, että he oli­vat venäläisiä ja tämä oikea tai väärä käsi­tys jää eloon, kos­ka ampu­jat tuskin ilmoit­tau­tu­vat. Tämä raukka­mainen teuras­tus oli aivan hölmö virhe, kos­ka sen syn­nyt­tämä viha kaa­toi Janukovytsin hallinnon, eivätkä nämä teuras­tuk­set mitenkään läm­mitä myöskään ukrainalais­ten käsi­tys­tä naapuristaan.

Nyt kun paen­neen hallinnon havaitaan puhal­ta­ne­en jät­timäisiä sum­mia val­tion kas­sas­ta, Venäjä ilmoit­taa suo­jel­e­vansa tätä varas­ta ja antaa tämän pitää lehdis­töti­laisu­u­den Venäjäl­lä, jot­ta tämä voi vaku­ut­ta ole­vansa yhä Ukrainan pres­i­dent­ti. Tuhon täy­den­tää soti­laalli­nen pullis­telu Ukrainan rajoil­la, joka lähin­nä tun­tuu ole­van tarkoitet­tu lisäämään Nato-jäsenyy­den kan­na­tus­ta maassa.

Onko Venäjä päät­tänyt työn­tää Ukrainan län­teen ja ottaa itselleen Krim­in niemimaan?

En pysty ymmärtämään.

 

 

Exit mobile version