(Kaupunkisuunnittelulautakunnan lista 5.11.2013)
Itse raporttiin pääsee tästä.
Luonnos on ollut lausunnoilla ja näyttää palanneen takaisin lähinnä kiitosten saattelemana. En löydä yhtään muutosta alkuperäiseen esitykseen, mutta asia varmistuu kokouksessa. Laitan tästä erillisen postauksen keskustelun selkeyttämiseksi.
Pysäköintipaikkojen monikäyttöisyys. Vuorottaispysäköinnillä kalliit paikat saadaan tehokkaampaan käyttöön.
Autopaikkanormien tarkistaminen. Pelisäännöt autottomien ja vähäautoisten alueiden toteuttamiseen. Itse en pidä autottomista taloista vaan haluaisin, että pysäköintipaikkoja olisi kysyntää vastaavasti ja pysäköinnin hinnan maksaisi niiden käyttäjä.
Naapurikaupunkien kanssa sovitaan työpaikkapysäköinnin periaatteista. Nythän siinä vallitsee lievä yhteismaaongelma, koska kaikkien kannattaa houkutella työpaikkoja välijllä pysäköintinormeilla, mutta kaikki joutuvat kärsimään liikenteen ruuhkautumisesta. Teollisuuskadulle kaupunki on sallinut huomattavan ylimäärän työmatkapysäköintiä, vaikka liikennemallit osoittivat autoilijoiden kokonaisuutena kärsivän tästä. Yksi työpaikkapysäköintipaikka aiheuttaa keskimäärin 27 000 investointitarpeen liikenneverkkoon.
Asukaspysäköintipaikan hinta ja alueen laajennus. Asukaspysäköintipaikan hintaa esitetään nostettavaksi vaiheittain 680 euroon vuodessa. Sulana aikana hinta olisi 40 €/kk ja marraskuusta maaliskuuhun 80 €/kk. Järjestelmä laajenee pikkuhiljaa kantakaupungin ulkopuolelle.
Minusta hinta voisi vaihdella kaupunginosittain kysynnän ja tarjonnan tasapainottamiseksi.
Yrityspysäköintitunnuksella voi jatkossa pysäköidä kaikkialla kaupungissa.
Autoilijoita aiotaan kiusata vaatimuksella, että pysäköidyn auton tulee olla liikennekäytössä. Autoa pitää myös silloin tällöin liikuttaa. (Siivous päivä kerran viikossa Tukholman malliin?)
Asunnon ja pysäköinnin hinnan erottaminen toisistaan. Tämä tehdään mahdolliseksi sillä, ettei kaikkia kaavassa merkittyjä paikkoja ole pakko toteuttaa ennen kuin joka suostuu niistä maksamaan.
Lopultakin!
Tonttikohtaisesta pysäköinnistä alueelliseen toimijaan. Ehdottoman järkevää. Saman pysäköintipaikkamäärän saa näin tehdyksi paljon halvemmalla. Enää ei törmätä tilanteeseen, ettei johonkin voi rakentaa, koska vaikka talo mahtuisi, parkkipaikat eivät mahdu.
Pysäköintimaksujen porrastus. Ratikan kiskoille tai luvatta invapaikalle pysäköinnistä esitetään 500 euron kertamaksua, jalkakäytävälle, suojatien eteen, yhteiskäyttöauton pysäköintiruutuun, tavaraliikenteen jakeluruutuun pysäköinti 250 €. Pyörätie puuttuu?
Nämä vaativat lain muutoksen.
Autojen talvisäilytys
Käyttämättömille autoille tarjotaan säilytystä Tattarisuolla ja toistaiseksi Kalasatamassa. Aurausta helpottavaa vuoropysäköintiä laajennetaan. Yritetään sopia parkkihallien kanssa järkevästä järjestelystä siirtää autoja lumiaurojen tieltä tyhjiin halleihin.
Mobiilipalveluja
Pysäköinnin maksaminen kännykällä ja älypuhelinsovellukset, jotka kertovat vapaasta hallitilasta käyttöön.
Progressiivinen hinnoittelu
Kivijalkakauppoja tuetaan hinnoittelulla, jossa niiden eteen voi pysähtyä lyhyeksi ajaksi halvalla mutta pitkään auton seisottaminen on erityisen kallista. Viime viikolla havaitsin, että tällainen hinnoittelu on Marseillen kentällä.
Liityntäpysäköinti
Tarpeellinen, mutta erittäin kallis palvelu, jolle ei oikein löydy maksajaa.
Pysäköintipolitiikka on menossa hyvään suuntaan.