(Listaan tästä)
Länsi-Herttoniemen kaava
Pöydältä
Asia on selostettu edellisen viikon esityslistan kohdalla. Viikon aikana on tullut runsaasti postia, joissa vaaditaan kirjaston säilyttämistä. Kaupungilla on suunnitelmia siirtää kirjaston toiminnot Herttoniemen metroasemalle rakennettavaan uuteen kirjastoon, jolloin vanha purettaisiin ja tilalle rakennettaisiin asunnot 200 hengelle. Tällä kaavalla ei päätetä kirjaston purkamisesta eikä purkamatta jättämisestä, eikä se kuulu meidän tehtäviimme. Asiasta päättää kirjasto- ja kulttuurilautakunnan esityksestä kaupunginhallitus ja lopulta valtuusto. Kaava tekee mahdolliseksi sekä kirjaston säilyttämisen että sen purkamisen.
Saukonlaiturin itäosan kaava
Saukonlaiturin kaavaan kuuluvaan kanavaan näyttää liittyvän ongelmia, koska kaava on jaettu kahtia. Nyt päätetään opiskelija-asuntojen ja venehotellin kortteleista. Kaavaa on muutettu pysäköintipaikkojen osalta. Opiskelijat eivät kokemuksen mukaan omista paljonkaan autoja, joten 50 000 euroa maksavia autopaikkoja vaaditaan vain 1/580k‑m2. Asumista tulee 16 000 k‑m2. Jos nämä ovat todella kaikki opiskelijoille, tähän tulee yli 600 opiskelija-asuntoa.
Meri-Rastilan länsirannan osayleiskaava; lausunnot ja muistutukset
Kuten erillisessä postauksessa olen argumentoinut, tämä esitys tulisi hylätä ja toteuttaa sama rakennusoikeus Meri-Rastilaa tiivistäen. Periaatteena on, että mikä rakennetaan, rakennetaan kohtalaisen tiiviisti ja sen vastapainona huolehditaan, että viheralueet ovat kunnon kokoisia.
Helsingin Sanomat tietää kertoa, että viraston esitys on menossa läpi. Katsotaan kuinka käy.