Ratikkahallin kaava
Pantiin viikoksi pöydälle. Yritykset lisätä asuntoja sinne, mihin virasto ei sitä esitä kilpistyi liikenteen meluun ja saasteisiin. Kustaa Vaasan tie (Lahdenväylän jatke) estää asuntojen rakentamisen ratikkahallien päälle ja Pasilan tunnelin suuaukko taas osaan Koskelantiestä. Pasilan tunnelin suuaukkoa ei ehkä koskaan tule siihen, mutta yleiskaava kuitenkin sitoo eikä lautakunta voi päättää, ettei se välitä valtuuston päättämästä yleiskaavasta. Hmm!
Vielä on mahdollisuus rakentaa olennaisesti korkeammaksi se, mitä asunnoiksi voitaisiin rakentaa. Onhan alue muutenkin vähän suurimittakaavaista.
Oulunkylän kaava
Vihreät olivat pyytäneet tämän pöydälle, koska halusivat rakentaa tontin tehokkaammin. Se on kuulemma mahdotonta, koska autot eivät mahdu ja koska pysäköinti maan alla on liian kallista. Pyysin uudestaan pöydälle selvittääkseni, onko totta, että tiheämpää ei kustannusten takia rakennettaisi.
Tämä pysäköintiasia on saatava parempaa asentoon, koska minusta paljon parempi tapa saada asuntoja 300 000 ihmiselle on vaiheittain tiivistää olevia kaavoja kuin vallata viheralueita asumiseen.
Muut asiat menivät esityksen mukaan yksimielisesti.