Keskustan Juha Sipilä piti eduskunnassa keskiviikkona erittäin hyvän ja asiallisen puheenvuoron, kun eduskunta keskusteli pääministerin ilmoituksesta hallituksen rakennepoliittisesta ohjelmasta. Puheen asiasisältö korostui, koska Timo Soini piti kovin erilaisen puheenvuoron. Kerran kuitenkin Sipiläkin turvautui epä-älylliseen populismiin – tai oikeastaan kaksi kertaa, koska hän teki saman kahdesti.
Juha Sipilä esitti, että valtio myisi osuutensa Telia-Sonerasta ja perustaisi sillä kasvurahaston tukemaan suomalaista työtä. Demarien Jouni Backman teki kysymyksen, jonka minäkin olisin tehnyt, jos olisin saanut puheenvuoron. Jos osakkeet myymällä saa 1,4 miljardia euroa ja menettää 84 miljoonaa osinkotuloja vuodessa, miksi ei jättäisi osakkeita myymättä ja ottaisi 1,4 miljardia lainaa, josta korkomenot ovat 20 miljoonaa euroa. Erotusta on yli 60 miljoonaa vuodessa. Jos hyvät ajat joskus koittavat ja korot nousevat, silloin voi myydä ne osakkeet. Yleensä hyvät ajat nostavat osakkeiden arvoa.
Tähän Juha Sipilä vastasi – ei vain kerran vaan kaksi kertaa: ettekö te luota, että suomalainen työ tuottaa paremmin kuin Telia Soneran osakkeet?
Opetetaankohan tällaista väittelytekniikkaa Alkio-opistossa? Kun keskustalainen ei osaa vastata tehtyyn kysymykseen, hän vastaa johonkin ihan toiseen kysymykseen.
Mutta kysytään uudestaan niin selvästi, ettei kysymystä voi kiertää: jos siis olemme samaa mieltä siitä, että kasvurahastoon kannattaa panna 1,4 miljardia euroa valtion rahaa, miksi on edullisempaa hankkia tuo raha myymällä tuottavia osakkeita kuin ottamalla reaalikoroltaan negatiivista lainaa?