Pariisissa, ihan sen keskustassakin, oli yllättävän helppo ja mukava pyöräillä. Pyöräkaistoja oli avatttu runsaasti, minkä lisäksi pyöräilijät ohjattiin bussikaistoille. Tämän kaiken seurauksena pyörällä liikuin nopeammin kuin autolla. Autoille oli sitten vähän syrjemmällä omat nopeat tiensä, mutta keskustassa fillari oli nopeampi.
Pariisin liikenne on varsin kaoottista ja siksi nopeudet ovat pienet. Fillarilla pystyy yleensä ajamaan täysin muun liikenteen tahdissa ja valoissa saa aina paalupaikan, koska pystyy kaistojen välistä tai jostain muualta ohittamaan seisovat jonot.
Autoilijat kunnioittivat melko jhyvin pyöröilijöiden oikeuksia ja minusta väistivät silloinkin, kun fillarin olisi pitänyt. Jalankulkijoiden kanssa oli enemmän ongelmia, koska he tunkivat pyöräkaistoille, vaikka jalkakäytävällä olisi hyvin tilaa.
Pyöräilijät taas eivät noudattaneet mitään sääntöjä, eivät erityisesti liikennevaloja
Kuvittelin vovani lähettää fillarini matkatavarana Tukholmaan tai peräsi Helsinkiin, niin kuin olen joskus tehnyt, mutta tällaista palvelua ei ollut enää ainakaan Ranskassa, eikä ilmeisesti muuallakaan. Tämä muodostaa pienen ongelman. Lentokone? Fillari pitäisi pakata ja saada siitä polkimet irti. En ole irroittanut niitä aikoihin. Kummin päin niitä nyt väännettiinkään? Kuusiokoloavain takaa ylös, veikkaisin?