Viikonlopun aikana sekä demarien että kokoomuksen edustajat ovat hyökänneet vihreiden ja erityisesti minun kimppuuni sanoen, että lausuntoni vaarantavat hallitusyhteistyön. Myönnän, että olen mokannut kunnolla lehdistön kanssa, vaikka alkuperäisten sanomisteni takana pysynkin.
Tapahtumaketju eteni näin:
Ennen vihreiden puoluekokousta A‑studio halusi kameran kanssa haastatella minua hallitusyhteistyöstä. Ilmoitin aika töykeästi, että noin vaikeasta asiasta en anna haastattelua, jonka toimitus voi leikellä mieleisekseen, koska todennäköisesti yrittävät kärjistää sanottua. Tällainen peruste kieltäytymiselle vastaa shakissa apumattia, koska perään tuli tietysti kutsu suoraan lähetykseen, mistä oli vähän hankala kieltäytyä.
Suorassa lähetyksessä sain sanotuksi melkein mitä ajattelin, mutta ratkaiseva jäi sanomatta, kun toimittaja siirtyi inttämään siitä, mistä periaatteistaan vihreät tällä kertaa luopuvat, kun eivät lähde hallituksesta. Ratkaisevaa oli se, ettei tämä hallitus ole mitenkään erityisen huono, vaan huonoa on poliittisen kulttuurin muuttuminen niin, että vaikeat asiat lykätään. Tämä jäi sanomatta.
TV1:n vaalien välissä ‑keskustelussa sanomisiini palattiin pariinkin kertaan, joten päätin kirjoittaa blogilleni, mistä minusta kenkä puristaa: meillä ei ole ollut kymmeneen vuoteen hallitusta, joka kykenisi päätöksiin (huonosti toimiva hallitusyhteistyö). Lipposen perintöä on pikkuhiljaa, ellei jopa kiihtyvään tahtiin, syöty. Kaikkia hallituskombinaatioita on kokeiltu, joten ketään ei voi syyttää syyttämättä kaikkia. Sama kulttuuri on levinnyt muun muassa Helsingin kunnallispolitiikkaan. Miten juuri demarit voivat suuttua siitä, jos sanon, että Lipposen hallitusten jälkeen ei ole tullut kunnon hallitusta?
Tämä päätöksen teon vaikeutuminen on vaivannut minua pitkään. Niinpä panin SATA-komiteaa koskevan kirjan alaotsikoksi “Miksi asioista päättäminen on niin vaikeaa”
Tämän jälkeen Maikkarin uutisista soitettiin ja haluttiin haastatella tuon blogimerkintäni takia. Ajattelin, että noinhan sille saadaan enemmän julkisuutta unohtaen täysin, miksi olin alunperin kieltäytynyt A‑studion haastattelusta. Haastattelu meni ihan hyvin, mutta sitten se leikattiin juuri niin kuin olisi pitänyt arvata. Ei sitä paljon eikä varmaankaan pahantahtoisesti rusikoitu, mutta ratkaisevasti niin, että koko kirjoituksen juoni, päätöksentekokulttuurin yleinen rapautuminen, jäi pois ja jäljelle jäi vain nykyisten hallituskumppanien arvostelu. Vähemmästäkin sitä hallituskumppanit suuttuvat, vaikka heidänkin olisi ollut hyvä kokeneina poliitikkoina perehtyä ensin alkuperäiseen tekstiin.
Tässä välissä Raimo Sailas (SDP) sanoi suunnilleen samaa kuin minäkin.