Site icon

Ympäristöhallinnon asema

Ympäristömin­is­ter­iä on vaa­dit­tu sulke­maan Tal­vi­vaaran kaivos ja min­is­ter­it syyt­tävät toisi­aan, kenen vika on, että Tal­vi­vaaran kai­vok­sel­la on niin löperö ympäristölu­pa. Laki on meil­lä kir­joitet­tu niin, että toimi­vana vira­nomaise­na on ELY-keskus ja min­is­teri voi puut­tua sen toim­intaan yhtä vähän kuin oikeusmin­is­teri siihen, tuomi­taanko Anneli Auer miehen­sä murhas­ta. ELY-keskuk­sen ohel­la TUKES voi sulkea kai­vok­sen, mut­ta sitäkään min­is­teri ei voi käskyttää.

On oikein, etteivät poli­itikot voi vaikut­taa rikos­tuomioi­hin, mut­ta minus­ta ei ole hyvä, että päätös­val­ta Tal­vi­vaaran kokoi­sis­sa asiois­sa on jol­lakin ”riip­pumat­toma­l­la” virkamiehel­lä, jota ei voi ulkoa päin käskyt­tää. ”Riip­puma­ton” on lain­aus­merkeis­sä sik­si, että alueel­lisen ympäristövi­ra­nomaisen riip­pumat­to­muus ELY-keskuk­sen sisäl­lä on vähin­täänkin kyseenalainen asia. ELY-keskuk­sen tehtävi­in kuu­luu myös työl­lisyy­den ja elinkeino­jen edis­tämi­nen. Vaik­ka myös elinkeino­jen edis­tämi­nen on hyvä asia, ympäristönäköko­htia pitäisi voi­da tarkastel­la ympäristönäköko­hti­na. Oikeu­denkäyn­neis­säkin puo­lus­tus toimii syyt­täjävi­ra­nomais­es­ta riippumattomana.

Ris­tiri­itati­lanteis­sa min­is­ter­il­lä pitäisi olla mah­dol­lisu­us puut­tua asioi­hin. Eduskun­nal­la taas on mah­dol­lisu­us puut­tua min­is­terin asioi­hin. Ris­to Vola­nen kir­joit­ti tämän päivän Hesaris­sa hyvin nykyjär­jestelmän haavoit­tuvu­ud­es­ta kri­isi­ti­lanteis­sa. Jos on päätet­tävä, uhrataanko Saimaa vai joitakin sato­ja työ­paikko­ja tai kuin­ka suuri ris­ki Saimaan osalta on hyväksyt­tävä, päästös­val­ta ja vas­tuu eivät saisi kuu­lua par­ille sat­un­nais­es­ti val­i­t­ulle virkamiehelle vaan maan hal­li­tuk­selle ja eduskunnalle.

Vira­nomais­ten riip­pumat­to­muudel­la on var­maankin halut­tu estää se, että ympäristölu­vis­sa lin­ja muut­tuu min­is­terin vai­htues­sa. Nyt vas­taavasti lin­ja vaikka­pa raken­nus­lu­vis­sa vai­htelee ELY-keskusten välil­lä aivan muu­ta­man virkamiehen maail­mankat­so­muk­sen mukaan, eikä siihen voi puut­tua ennen kuin asianomainen on eläkkeellä.

Ympäristövi­ra­nomaisi­na ELY-keskuk­set eivät ole, anteek­si nyt vain, riit­tävän asiantun­te­via eivätkä ympäristövi­ra­nomaiset ELY-keskusten sisäl­lä riit­tävän riip­pumat­to­mia. Jos ELY-keskuk­set oli­si­vat vas­tu­us­sa myös ydin­voimaloiden tur­val­lisu­u­den valvon­nas­ta, olisi Olk­ilu­o­to kol­mo­nen ollut valmis jo pitkään ja se olisi mak­sanut vain puo­let siitä mitä se mak­saa nyt. ELY-keskus olisi uskonut kaiken, mitä Are­va olisi sille syöt­tänyt. STUK tutkii joka ikisen nip­peliasian itsenäis­es­ti ja jos se ei jotain asi­aa tunne, se han­kkii osaamisen ja laskut­taa tästäkin hak­i­jaa. Jos ELY-keskus ei velvoita Tal­vi­vaaraa varautu­maan sateiseen kesään, miten se voisi velvoit­taa ydin­voimalaa ylläpitämään hätäjäähdytysjärjestelmää?

Vielä ker­ran: Suomeen ei voi päästää suur­ta joukkoa ulko­maisia kaivosyri­tyk­siä tyh­jen­tämään maatamme luon­non­va­roista, jos ympäristöhallintomme on täysin hampaatonta.

Exit mobile version