Oppositio voi olla oikeassa siinä, että pääministeri Katainen on suostunut EU-huippukokouksessa sellaiseen, mihin eduskunta ei ollut antanut lupaa, mutta minusta päätökset olivat hyviä, siltä osin kuin niistä saa selvää. Sen sijaan, että kiisteltäisiin, kuka saa ajaa tuhoon ensimmäisessä luokassa ja kuka joutuu tekemään matkan kolmannen luokan härkävaunussa, on edes vähän kiinnitetty huomiota siihen, miten tuho voitaisiin välttää.
Olen sanonut aiemminkin, että Espanjan pankkien pelastamiseksi annettava tuki tulisi antaa osakkeita vastaan suoraan pankeille, eikä kierrättää sitä valtion kautta, koska EVM:n tuki Espanjalle myrkyttäisi Espanjan yksityiset luotot ja kaataisi lopulta koko Espanjan valtion velan EVM:n vastuulle.
En ole pitänyt EVM:n saatavien ensisijaisuudesta, koska se on itsepetosta. Se ei vähennä riskejä vaan lisää niitä, koska tämä ensisijaisuus on ainakin teorian tasolla hyödytöntä. Miksi? Oletetaan, että maan velkapapereihin sisältyy riski, jonka odotusarvo on vaikkapa kolme prosenttia pääomasta. Sen jälkeen 20 % maan veloista otetaan EVM:n vastuulle ja 80 % on yksityisten vastuulla. Äskeinen luottoriski ei ole pienentynyt, vaan kohdistuu nyt kokonaan tuohon 80 prosenttiin, jolloin sen odotusarvo on 3%/0,8 = 3,75%. Koroissa oleva riskiosuus nousee vastaavasti, eivätkä valtion korkomenot pienene maturiteettien jälkeen lainkaan. Olisi järkevää luopua tuosta ensisijaisuudesta ja korvata se vaatimuksilla rakenteellisista uudistuksista . Huomatkaa: taloutta tervehdyttäviä rakenteellisia uudistuksia, ei työttömyyttä nostavia säästöjä laman oloissa.
Yhteinen pankkivalvonta on erinomainen asia iskiessään ongelman ytimeen. Euroopan kriisi on Kreikkaa lukuun ottamatta ollut lähtökohtaisesti pankkikriisi. Pankkien parempi valvonta on välttämätöntä, jotta niiden kvartaalien jahtaaminen ei johtaisi uhkapeliin valtioiden kustannuksella. Politiikallakin on tässä osuutensa: poliittinen mädännäisyys on pesiytynyt paikallispankkien taseisiin.
Taloutta piristävä 130 miljardin paketti on enemmän kuin tervetullut. Oikean suuntainen, tosin aika pieni.
Ainoa vika noissa päätöksissä on,m että ne saattavat keskeyttää tänään alkavan pyöräretkeni.