Site icon

Metropoli pakolla?

Vas­tauk­seni HS-raadin kysymyk­seen, pitäisikö Helsin­ki, Espoo, Van­taa, Kau­ni­ainen ja Sipoo yhdis­tää pakol­la yhdek­si kaupungiksi?

1)      Kyl­lä

On tärkeätä eheyt­tää kun­tarakenne kaupunkiseuduil­la. Nykyti­lanne vie kohti eri­ar­vois­tu­mista kaikil­la kas­vav­il­la kaupunkiseuduil­la. Jokaisen kas­va­van kaupun­gin kyl­keen on ilmaan­tunut yksi tai use­ampi ker­mankuori­jakun­ta keräämään rikkai­ta ja ter­veitä asukkai­ta. Tämän tien päässä on vakavia ongelmia, ellei asi­aan puu­tu­ta ajoissa.

Helsin­gin seudul­la kun­tien väli­nen mii­nus­sum­mak­il­pailu vau­ri­oit­taa seu­tua pahasti ja johtaa huonoon kaupunki­rak­en­teeseen. Syn­tyvää eri­ar­voisu­ut­takin pahempaa ovat ne toimet, joil­la kun­nat yrit­tävät puo­lus­tau­tua ker­mankuor­in­taa vas­taan. Kaipailus­sa pär­jätäk­seen on pakko tehdä huono­ja kaavoitus­päätök­siä, joista kär­sitään vuosikym­meniä. Kil­pailu pakot­taa myös kaik­ki kun­nat reivaa­maan asun­topoli­ti­ikkaansa epäsosiaalisemmaksi.

Val­tion on joko puhal­let­ta­va peli poik­ki muut­ta­mal­la taloudel­lisia pelisään­töjä tai yhdis­tet­tävä kun­nat. Vapaae­htois­es­ti ne jot­ka hyö­tyvät epäter­veestä kehi­tyk­ses­tä eivät ker­mankuor­in­taa lope­ta, kuten ei aate­likaan luop­unut eri­oikeuk­sis­taan omas­ta aloitteestaan.

Vapaae­htoista yhteistyötä on yritet­ty 40 vuot­ta ilman oikeas­t­aan muu­ta tulosta kuin sato­ja tuhan­sia tun­te­ja hukkaan men­nyt­tä työaikaa. Ilman val­tion toimia ei Helsin­gin seudul­la päästä eteenpäin.

Yli miljoo­nan asukkaan suurkun­ta on kuitenkin köm­pelö ratkaisu. Pääkaupunkiseudul­la on toteutet­ta­va kak­si­ta­soinen jär­jestelmä, jos­sa ylem­pi taso kerää verot, päät­tää yleiskaavoituk­ses­ta, kult­tuu­ri­tar­jon­nas­ta, toisen asteen koulu­tuk­ses­ta, ja nyky­isiä kun­tia vas­taa­va taso perusk­oulus­ta, päivähoi­dos­ta, katu­jen kun­nos­s­api­dos­ta, detaljikaavoituk­ses­ta ja muus­ta sel­l­ais­es­ta, jos­sa suures­ta koos­ta ei ole hyö­tyä. Näin on tehty Ruot­sis­sa ja näin tulisi tehdä Suomes­sa. Aluekun­ta­mallil­la nykyiset kun­nat voitaisi­in jät­tää ennalleen.

Exit mobile version