Listan pääsee lukemaan tästä
Vuodenvaihde lähestyy ja listat pidentyvät. Melkoinen pala pureksittavaksi. Voisiko viraston työskentelyä mitenkään suunnitella toisella tavalla niin, että joillakin määräaika olisi vaikka lokakuun lopulla?
Korkean rakentamisen periaatteet
Helsinki on jaettu neljään vyöhykkeeseen korkean rakentamisen suhteen
A: Pääosa kantakaupungista. Nykyinen korkeus riittää, eikä korkeita rakennuksia suvaita.
B: Korkeiden rakennusten katsotaan sopivan ilman, että siluetti menee pilalle. Kannattaa verrata Keilaniemeen. Näitä ovat Jätkäsaari, Kalasatama ja Pasila.
Ba Sellainen kohtuullisen korkuinen (noin 16 kerrosta) voi tulla kyseeseen. Näitä alueita on Punavuoressa siinä Merikorttelin luona ja Hanasaaren voimalaitoksen lähellä niiden terassitalojen kohdalla.
C: (Loput kaupungista) Selvitetään myöhemmin.
Kruunuvuorenrannan valot
Designvuoden kunniaksi järjestetään valaistuskilpailu Kruunuvuorenrantaan. Sen jälkeen varmaankin useampikin helsinkiläinen tietää, missä Kruunuvuorenranta on. Vähän ollaan myöhään liikkeellä.
Vattuniemenkadun kaava
Pöydältä. En tiedä, mikä tässä arvelutti.
Melkonkadun kaavasta annetut lausunnot ja muistutukset
Muistutusten takia rakennuksia siirretään kauemmas tontin rajasta ja osin madalletaan.
Vattuniemen keskeisen yritysalueen asemakaavasuunnittelun lähtökohdat
Kaupunki on periaatteessa päättänyt, että Vattuniemestä valtaosa säilytetään työpaikka-alueena, vaikka asuinalueena tonteista maksettaisiinkin enemmän. Nyt kahden tontin osalta sallittaisiin kuitenkin asuinrakentaminen. Tämä pakkosäilyttäminen työpaikka-alueena on periaatteena mielenkiintoinen. On perusteltua poiketa ulkoisvaikutusten takia markkinoiden paineesta, mutta se ulkoisvaikutus pitäisi osata kertoa muutenkin kuin että näin on päätetty. Vattuniemeä on pidetty epäonnistuneena asumisen ja työpaikkojen sekoittamisena, koska niillä, jotka ovat töissä Vattuniemessä ei ole varaa asua Lauttasaaressa.
Telakkarannan kaava
Tämä oli valmistelevasti käsittelyssä viime vuonna. Sen jälkeen on pidetty kilpailu ja nyt voittanutta ehdotusta aletaan toteuttaa. Vajaa viisi hehtaaria kerrosalaa, asuinrakentamista vajaat 20 000 k‑m2. (Tonttitehokkuudella kolme), hotellia ja julkista tilaa.
Pasilan konepajan alueella
Taas jatketaan rakentamista parin korttelin verran. Uusia asukkaita tulee vajaat 300. Osa vanhoista kiinteistöistä suojellaan toimistokäyttöön. Onhan se kiva, että VR:n toiminnasta jokin tuottaa voittoa.
Kruunuvuorenrannan kaavoja
Haakonlahti 2 ja viereinen rantoja ja puistoja koskeva asemakaava on nyt valmistunut. Varsinaiset ratkaisut on tehty luonnosvaiheessa. Vielä voisi tietysti katua. Katumaan voidaan joutuakin, jos suunniteltu ratikkayhteys menee kiville. Silloin koko alue pitää kaavoittaa uudestaan. Erikoisuutena pientaloalue liki kakkosen tonttitehokkuudella.