Vastaukseni HS-raadille
1) Kyllä
Tai jos ei parhaat, niin joukon hyviä nyt joka tapauksessa. Erityisen hyödyllisiä voittajat ja ehdokkaat ovat niille, jotka eivät seuraa kirjallisuutta ja ehdi lukemaan kaikkia arvosteluja. Tietysti käsitys hyvästä kaunokirjallisuudesta on makuasia, mutta lajissaan laadukkaita kirjoja kärkisijoille yltävät aina ovat. Ehdokkaita koskeva keskustelu valottaa asiaa lisää kertoessaan minkä kirjallisuuden lajin edustajasta on kyse. Laila Hirvisaaren kirjan luonnehdinta prinsessasaduksi toimii joillekin varoituksena ja toisille mainoksena. Hyvä näin.
Toki nämä kilpailut pelkällä olemassaolollaan lisäävät kotimaisen kirjallisuuden myyntiä. Tuskin niitä ihan sattumalta järjestetään juuri joulun alla.
Olen itsekin voittanut aikanaan Pro Oeconomia-palkinnon kirjastani Hyvinvointivaltion eloonjäämisoppi. Ilman tuota palkintoa mainittu kirja olisi jäänyt vailla huomattavaa osaa siitä huomiosta, jonka se sai.
====
Hyvinvointivaltion eloonjäämisoppi on ollut pitkään loppuunmyyty, ja olen poistanut sen myynnistä sivuiltani. Sitä löytyi kuitenkin laatikollinen, joten olen palauttanut sen myymieni kirjojen joukkoon. Kirjakauppaan pääsee kohdasta julkaisut