Finavia on pyytänyt Helsingin-Vantaan lentoasemalle ympäristöluvan, jonka turvin se saisi meluta nykyistä enemmän ja laajemmalla alueella. Tällaisen luvan se on myös saanut. Tämä uusi lupa tarkoittaisi, että rakentamiseen suunniteltuja alueita muun muassa Marja-Vantaan alueella jouduttaisin jättämään horsmaa kasvamaan noin kymmenen tuhannen asukkaan verran. Joukkoon kuuluu rakennusmaata, jota valtio on kunnille myynyt korkean hintaan – ja jotka sama valtio nyt käskisi jättää rakentamatta.
Finavian ja lentoliikenteen osalta kyse on tietysti rahasta. Jos koneiden reittejä rajoitetaan, se maksaa rahaa (ja kerosiinia). En todella tiedä, millaisista taloudellisista arvoista lentoliikenteen osalta on kyse, mutta päätöksen vaikutus asumiseen on murskaava. Esimerkiksi Kehäradan kannattavuus on näin jälkikäteen vaarassa, jos se varrelle ei saa rakentaa asuntoja. Olen aika varma, että lentoliikenteen taloudellinen intressi on pienempi.
Uudenmaanliiton hallitus päätti tänään valittaa lupapäätöksestä Vaasan hallinto-oikeuteen. Saman valituksen on tehnyt jo monta alueen kuntaa.
On vaikea ymmärtää, miten tällaista voi tapahtua.