Site icon

Kaupunkisuunnittelulautakunnan lista 16.6.2011

En ehtinyt tehdä edel­lis­es­tä lau­takun­nas­ta selostus­ta. Melkein kaik­ki pan­ti­in pöy­dälle ja mitä ei pan­tu pöy­dälle, hyväksyt­ti­in sel­l­aise­naan. Nyt pitäisi olla viimeinen kok­ous ennen kesälo­maa. Saas nähdä. Lau­takun­nan kok­ous pitäisi ehkä siirtää Sää­ty­talolle, kos­ka yli puo­let lau­takun­nas­ta on siel­lä. Löytäkääpä muuten toinen vas­taa­va lau­takun­ta Suomesta!

Pöy­dältä: Lausun­to Uuden­maan liiton maakuntakaavaluonnoksesta

Viras­toa kehotet­ti­in lisäämään lausun­toon kaa­van peri­aat­tei­ta Helsin­gin ulkop­uolel­la  puoltavia näköko­htia, kos­ka kaa­va edus­taa ter­veitä maankäytön peri­aat­tei­ta, ja jonkun on syytä myös sanoa  se. On nyt lisät­ty, ainakin joil­tain osin. Muuten lausun­nois­sa on pelkkää marmatusta.

Helsingis­sä vihrei­den ongel­mana on, että Kivi­nok­ka on merkit­ty ”asumiseen”. Oikeasti merk­in­tä ei pako­ta asumiseen, vaan toteaa, että val­in­ta viher­alueen ja asun­to­tuotan­non välil­lä kuu­luu Helsingille, kos­ka Kivi­nokalla ei ole seudullista virk­istysar­voa (läheisyyspe­ri­aate). Kokoomuk­sen murheena taas on, että Var­tiosaari on merkit­ty viher­alueek­si. Vähän epäjo­hdon­mukaista, kos­ka ei sil­läkään ole seudullista virk­istysar­voa – siis asia ei kuu­lu muiden kun­tien asukkaille.

Pöy­dältä: Yri­tys­toimin­nan edel­ly­tys­ten paran­t­a­mi­nen Helsin­gin esikaupunkialuei­den asemanseuduilla

En ihan tarkkaan muista kuka tämän pyysi pöy­dälle ja mik­si. Ongel­ma on vähän sama kuin alue­poli­ti­ikas­sa. Jos ker­ro­taan, mis­sä olisi vahvuuk­sia, niiden ulkop­uolelle jäävät on tuomit­tu näivet­tymään. Helsin­gin kan­nat­taisi kuitenkin tukea vahvuuksia.

Pöy­dältä: Kata­janokan Lin­nankadun asemakaava

Asia pan­ti­in pöy­dälle sen selvit­tämisek­si, pitäisikö asun­to­la­tont­ti säi­lyt­tää asun­to­la­tont­ti­na vai muut­taa asuin­talok­si. En usko, että asun­to­laa tulee yksi­tyiselle ton­tille. Itse olisin halun­nut katu­ta­soon ruokakau­pan, mut­ta kaaval­la ei kuulem­ma voi määrätä näin yksi­tyisko­htais­es­ti. Ilmas­sa oli myös aja­tus lait­taa paikalle uus­van­haa, jota arkkite­htikun­ta inhoaa yli kaiken. Siis niin kuin hotel­li Kamp­is­sa tai ulkoministeriössä.

Suun­nitel­tu julk­i­sivu näyt­täisi nyt tältä ja tältä.

Pöy­dältä: Kru­u­nun­haan arvokkaat por­rashuoneet ja hissit

Kaupung­in­hal­li­tuk­sen mukaan ei tarvitse välit­tää enää mis­tään, jos halu­aa lait­taa hissin. Nyt yritetään etsiä kokoomuk­sen alku­peräistä, vähän kohtu­ullisem­paa palautusesitystä.

Vuori­talon ase­makaa­va Käpylän Nyyrikinpuistossa

Van­ha VPK:n suo­jel­tu seu­rat­a­lo muute­taan asuin­talok­si, kun ei muu­takaan käyt­töä kek­sitä. Aika hulp­pea­ta asum­ista keskel­lä puistoa!

Maunulan eteläosan kaa­van muistutukset 

Tätä käsitelti­in viimek­si 2.12.2010.  On urputet­tu, mut­ta aika vähäisi­in muu­tok­si­in se on johtanut. Nykyi­nen raken­nus­la­ki muuten yllyt­tää ole­maan muut­ta­mat­ta kaavaa val­i­tusten joh­dos­ta, kos­ka se pitäisi aset­taa uudelleen nähtäville.

Exit mobile version