Edellinen postaukseni synnytti kysymyksen siitä, väitänkö, ettei kysyntä synnytä vihreällä puolella tarjontaa. En sellaista väittänyt, sanoin vain, että kysyntä on syntistä tarjonta voi olla ansiokasta. Kysyntä ja tarjonta voivat linkkautua toisiinsa. Näissä tapauksissa kokonaisuus riippuu kytköksen voimakkuudesta. Mutta katsotaanpa, missä määrin kysyntä voi synnyttää tarjontaa.
- Vesivoima. Vesivoiman osalta mekanismia ei kertakaikkisesti enää ole. Ainoa merktitävä potentiaali vesivoimassa on olevien voimaloiden tehon korotukset tekniikkaa parantamalla. Se tehdään siinä vaiheessa, kun voimala menee peruskorjaukseen. Myös Mankala Oy kohottaa omien voimaloidensa tehoa näin. Vesivoiman myyminen ekosähkönä on silkkaa viherpesua. Koskee myös VR:ää.
- Biomassa. Käsitykseni biomassan käyttökelpoisuudesta on pessimistinen. Ympäristö- ja ilmastonäkökohtien kannalta kelvollista biomassaa on rajallinen määrä. Siksi sen osalta päädytään pian samaan tilanteeseen kuin vesivoiman osalta. Käyttöön otettavaa potentiaalia on kuitenkin vielä, mutta biomassan kuluttaminen ei ole mikään ekoteko, koska koko potentiaali ja vähän enemmänkin otetaan kyllä käyttöön ilman kuluttajien osuutta. Pääosin viherpesua.
- Tuulivoima. Tuulivoimaa voidaan lisätä ja tältä osin vihreän sähkön kysynnällä on jonkin asteinen linkki tuotantoon. Tiedemiehen huomautus, että tehokkaampaa kuin maksaa ylihintaa tuulisähköstä on panna sama raha pääomasijoituksena yhtiöön, on sinänsä relevantti, mutta ei kerro koko totuutta. Mankala Oy omistaa Hyötytuuli Oy:n kautta tuulivoimaa. Tähän yhtiöön eivät ulkopuoliset voi sijoittaa. Ylipäänsäkin tuulivoima soveltuu sähkömarkkinoiden rakenteen vuoksi paremmin suurten energiayhtiöiden salkkuun kuin itsenäisiksi yrityksiksi. Mankala Oy, jonka hallituksessa siis istun, suunnittelee yhdessä Pohjanmaan voiman kanssa kahta massiivista merituulipuistoa. Niiden toteutumisen kannalta kuluttajien käyttäytymisellä ei ole mitään merkitystä. Kaikki on kiinni valtion päätöksistä. Sinänsä merituulivoima on varsin kallis tapa vähentää hiilidioksidipäästöjä. Samalla raha suunnattuina negawatteihin tuottaisi paljon enemmän. Myös tuulivoimapotentiaali ainakin Suomessa on rajallinen, mutta lähelläkään rajoja ei vielä olla. Kysyntä voi synnyttää tarjontaa ainakin teoriassa.
- Ydinvoiman osalta kysyntä tietysti on edellytys tarjonnalle. Pitäisi tuntea sähkömarkkinoiden todellinen toiminta paremmin kuin tunnen tietääkseen, missä määrin voi sanoa, että sähkölämmitys edesauttaa investointeja ydinvoimaan. Sähkölämmityksen hiilijalanjäljestähän tämä keskustelu alkoi.
- Aurinkosähkö. Potentiaali on rajaton, joten kysyntä voi synnyttää tarjontaa. Ei lainkaan viherpesua.