Helsingin Sanomien analyysi kansanedustajien vaalikonevastauksista näyttää tekevän minusta eduskunnan oikeistolaisimman kansanedustajan. Katsotaanpa, mikä tekee minusta ”äärioikeistolaisen”.
1) Kerroin aikovani kaventaa tuloeroja lievästi vaan en huomattavasti, koska tiedossani ei ole toimivaa tapaa alentaa niitä huomattavasti.
2) Pidin parempana ohjata vanhuspalveluja suosituksilla kuin normeilla, koska niin moni asiantuntija on varoittanut jäykistä normeista.
3) Kannatin eläkeiän nostamista enkä sen laskemista, koska minusta on väärin antaa hyvinvointivaltion tuhoutua rahoituspulaan
4) Olen sitä mieltä, että toimiakseen transaktioveron on koskettava myös veroparatiiseja.
5) Kannatan energiaverojen nostamista ilmastopoliittisista syistä eikä ollut mahdollista kannattaa kuin yhtä veroa.
6) En vastusta kategorisesti kaikkia ostopalveluja, koska pidän hyvänä, että pienet kunnat ostavat esimerkiksi lastensuojelupalvelut kolmannelta sektorilta.
On erikoista määritellä että vasemmistolaisuutta on esittää helppoja ratkaisuja vaikeisiin kysymyksiin ja oikeistolaisuutta on etsiä totuutta. Ilmankos perussuomalaista saatiin vasemmistopuolue.
Sinänsä kiitän Helsingin Sanomia vaalikoneaineiston avaamista tutkijoiden vapaasti käytettäväksi. Siitä saadaan vielä ihan järkeviäkin analyyseja.
______________
Julkaistu myös Helsingin Sanomien mielipidepalstalla 22.4.2011