Site icon

Hyviä vihreitä ehdokkaita Varsinais-Suomessa

Varsi­nais-Suomes­ta vihreil­lä on kak­si kansane­dus­ta­jaa, Ville Niin­istö ja Jan­i­na Ander­s­son. Jan­i­na jää 16 vuo­den kansane­dus­ta­ju­u­den jäl­keen vapaae­htois­es­ti pois ja siir­tyy yksi­tyis­sek­torin palveluk­seen. Hän ei jää kansane­dus­ta­jaeläk­keelle, vaik­ka lehdis­tö niin sitkeästi väitti.

Aivan kuin en minäkään jäänyt.

Ville Niin­istö on eduskun­taryh­män puheen­jo­hta­ja. Hän on ryh­män talousasiantun­ti­ja ja monel­la tapaan vihreille vält­tämätön. Kysymys onkin nyt enem­män siitä, kuka on se toinen. Kisa on tasainen, joten toiseen paikkaan on mah­dol­lisu­us hyvin monel­la ehdokkaalla.

Esit­te­len kolme mielestäni var­teenotet­tavaa ehdokas­ta, mut­ta tämä ei ole kan­nan­ot­to mui­ta ehdokkai­ta vastaan.

Toimitusjohtaja, yrittäjä Martti Wallasvaara (91)

Kun kyselin, keitä Varsi­nais-Suomes­ta pitäisi suositel­la, kaik­ki mainit­si­vat Mart­ti Wal­las­vaaran. Annan suuren plus­san siitä, että hän on toisen pol­ven yrit­täjä. Vihreis­sä on sinän­sä paljon yrit­täjiä. Kysyin ker­ran puolue­hal­li­tuk­ses­sa, kuin­ka moni on mak­sanut joskus yrit­täjäeläket­tä ja noin puo­let viit­taisi. Moni heistä on kuitenkin min­un tapaiseni itsen­sä työl­listäjä ilman palkat­tua henkilökun­taa. Pitkän lin­jan yrit­täjää ja työ­nan­ta­jaa tarvi­taan myös eduskuntaryhmässä.

Mart­ti on muusikko ja yrit­täjänä luo­van talouden alal­la. Plus­saa myös toimi­alas­ta. On myös eduk­si, että hän on tul­lut poli­ti­ikkaan vas­ta nelikymp­pisenä. Voi sen nuore­nakin aloit­taa, mut­ta on hyvä, että eduskun­nas­sa on myös niitä, jot­ka ovat tehneet kelpo työu­ran ennen eduskuntaa.

Kiin­nos­tuk­ses­ta talousasioi­hin kielii se, että Mart­ti on Turun tarkas­tus­lau­takun­nan puheenjohtaja.

Sosi­aalipoli­it­tisen osaamisen osalta tukea löy­tyy kotoa: avoli­itossa sosi­aalipoli­ti­ikan pro­fes­sori Susan Kuiv­alaisen kanssa, joka taas oli vas­tu­us­sa perus­tur­van riit­tävyyt­tä koskev­as­ta THL:n raportista muu­ta­ma viikko sitten.

Koti­sivuille pääsee tästä

 

Ville-Veikko Mastomäki (84)

 

Ville-Veikko on ympäristö- ja kaavoitus­lau­takun­nan jäsen, mikä kas­vavas­sa kaupungis­sa on aina merkit­tävä tehtävä. Hän on valmis­tu­mas­sa ympäristön­su­un­nit­teli­jak­si Turun ammat­tiko­rkeak­oulus­sa ja opiskelee sen lisäk­si maantiedet­tä yliopis­tol­la. Ville-Veikkoa on pidet­ty Turus­sa hyvin lupaa­vana poli­itikkona. Nuorten miesten soisi men­estyvän poli­ti­ikas­sa vähän parem­min kuin he ovat viime aikoina menestyneet.

Min­ua ihas­tut­taa hänen kiin­nos­tuk­sen­sa ekol­o­gis­es­ti kestävään kaupunki­rak­en­teeseen. Opin­näyte­työnään hän tekee laskuria, jol­la selvitetään kaavo­jen vaiku­tuk­sia kasvi­huonepäästöi­hin. Täl­laista puuhastel­laan myös Helsingis­sä kaupunkisu­un­nit­telu­vi­ras­tossa. Hän käy keskustelua myös kun­tien välis­es­tä kil­pailus­ta ja siihen liit­tyvästä osaop­ti­moin­nista. Tälle keskustelulle Varsi­nais-Suo­mi on hedelmälli­nen kohde.

Ville-Veikko ei ole tulos­sa vain mar­mat­ta­maan raho­jen riit­tämät­tömyy­destä: ”Olen var­ma, ettei luon­toa ja hyv­in­voin­ti­val­tio­ta pelaste­ta laastareil­la, vaan radikaaleil­la rak­en­teel­lisil­la muu­tok­sil­la. Uuden vuo­sisadan uusi Suo­mi tarvit­see uusia ratkaisu­ja ja uusia rak­en­tei­ta!” Näin hänen vaalio­hjel­mas­saan. Tätä henkeä kai­vat­taisi­in lisää!

Joku voi sanoa, että 26-vuo­tias on nuori kansane­dus­ta­jak­si, mut­ta nuoru­us menee ohi iän mukana.

Koti­sivuille pääsee tästä

 

Ympäristöasiantuntija Mari Saario (88)

Ympäristön­suo­jelu- ja tur­val­lisu­usasiantun­ti­ja Mari Saario on Kaari­nas­ta. Hän on siel­lä kaupung­in­hal­li­tuk­sen jäsen. Lisäk­si hän on maakun­ta­hal­li­tuk­ses­sa. Kiin­nos­tuk­sen kohteina ovat ympäristö ja ilmas­tokysymys­ten ohel­la tietoy­hteiskun­ta- ja teknolo­giapoli­ti­ik­ka, mis­tä ker­too sekin, että hän on Tieteen ja teknolo­gian vihrei­den Viite ry:n hal­li­tuk­ses­sa. Tämä on ensi vaa­likaudel­la keskeisiä kysymyk­siä ja sille alalle tarvit­taisi­in vahvistusta.

Vaik­ka min­ul­la on eri­laisia ajatuk­sia Turkua piirit­tävistä ympäryskun­nista, on mielestäni Mar­ille eduk­si, että hän on Turun ulkopuolelta.

Koti­sivuille pääsee tästä

 

 

Exit mobile version